Jäta menüü vahele
30.04.2019

Bessermannidest kõnelev film „Rahvus” linastus Läti filmifestivalil

Filmi toimetaja Svetlana Pechenykh, režissöör Julia Mironova, peategelane Maria Korepanova ja vestluse moderaator Laura Šmideberga. Foto: Baiba Buceniece
Filmi “Rahvus” toimetaja Svetlana Pechenykh, režissöör Julia Mironova, peategelane Maria Korepanova ja vestluse moderaator Laura Šmideberga. Foto: Baiba Buceniece

Riias 25.-28. aprillini 2019 toimunud etnograafiliste dokumentaalfilmide festivalile Rigas Pasaules Film Festival pani punkti Põhja-Udmurtias elavatest bessermannidest kõnelev dokumentaalfilm “Rahvus”.

Filmiseansile järgnenud arutelul osalesid filmi režissöör Julia Mironova, toimetaja Svetlana Pechenykh ning üks peategelane, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusikadoktorant Maria Korepanova. Vestlust modereeris  Eestis tegutseva Läti Rahvuskultuuri Seltsi  esinaine Laura Šmideberga. Maria Korepanova andis festivali lõpetuseks ka väikese kontserdi.

„Rahvus“ jutustab humoorikas võtmes loo Põhja-Udmurtias elavast väikese etnilise rahvarühma bessermanide püüdlustest end rahvusena jäädvustada. Film esilinastus Eestis 2018. aastal soome-ugri filmifestivalil FUFF Tsiistres.  Samal suvel,  XXXII Pärnu rahvusvahelisel dokumentaal- ja antropoloogiafilmide festivalil auhinnati „Rahvust“ kui parimat teaduslikku jäädvustust.

Laura Šmideberga sõnutsi valiti “Rahvus” Riia festivalile 3000 kandideerinud filmi hulgast ja korraldajad jäid oma  valikuga väga rahule. Film linastus täissaalile ja võeti vastu suurte ovatsioonidega. Publiku hulka kuulus nii Läti folklooriringkondade esindajaid kui ka väliskülalisi, viimatimainitud kasutasid ära  ja küsisid vestluse käigus Venemaal elavate väikerahvaste olukorra ja nendega töötamise kohta. Soojalt võeti vastu ka Maria Korepanova kontsert, kus ta mõned laulud esitas ka koos Laura Šmidebergaga.

Nõukogude režiimi ametlik poliitika oli bessermanide rahvaarvu vähendamine ja nende lõimimine udmurtide ja venelastega. Alles on jäänud vaid üks neid eristav omadus – unikaalne laulustiil krez. Maria Korepanova on rahvalaulik, kes üritab säilitada rahvuse identiteeti, kogudes, lauldes ja levitades krez’i üle maailma. Teine tegelane – bessermani aktivist Valerian Sabrekov – proovib hõimukaaslastele meenutada, kes nad on. See on dokumentaalfilm tendentsist, et etnilised vähemused kipuvad kaduma. Naljakas lugu teemal, mis pole naljaasi: rahvuslik identiteet meie globaliseeruvas maailmas.

Lähemalt režissöörist ja filmist siin.

Lähem teave festivali kohta:

http://www.kinobize.lv/rpff

www.facebook.com/rigapasaulesfilmfestival