Jäta menüü vahele
10.02.2020

Pärimusmuusikute hädaabikõne peaministrile

Ilmus lugu Hädaabikõne peaministrile rahvusteaduste ja Eesti Rahvaluule Arhiivi toetuseks”. Mari Kalkun ja Kristiina Ehin lõid Miina Härma ja Anna Haava sõnadest ja viisist inspireeritult päevakajalise protestilaulu, mille lõpus kõlab üleskutse: „Seni kui rahvusteadlasi ei hinnata ja heidetakse üle parraste, tuleb emakeelepäeval vinnata lipud poolde vardasse”.

Eesti Rahvaluule Arhiiv on maailmas üks suuremaid rahvaluulekogusid ning tänu selle elujõulisusele on Eestis viimastel aastakümnetel toimunud tõeline pärimusmuusika taassünd ja õitseng. „Meie jaoks on Eesti ainese uurijad kuldaväärt seltskond ja Eesti Rahvaluule Arhiiv hindamatu varaait. Praegune ameerikalik teaduse rahastamise põhimõte, mille aluseks on teaduse rahvusvaheline konkurentsivõime, võib kiiresti välja suretada terveid koolkondi sügavalt pühendunud rahvusteadlasi,” kommenteerib Kristiina Ehin. Teisteski teadusvaldkondades tundub tulevik ebakindel ja tume.

Mari Kalkun ja Kristiina Ehin sõnastavad oma mure ja laulu sünni algtõuke nõnda: Leiame, et riik peab astuma samme, et hoida oma helgeid päid – oma teadlaskonda. Siin ja praegu. Me ei taha, et meie tippteadlased lahkuksid töölt ja valiksid teise elukutse, kuigi nad on terve elu õppinud ja valmistunud, et teha erialast tööd. Ilma teadlasteta on kõigi uurimisvaldkondade tarkus tarbetu ning meie üle maailma kuulsad arhiivid ja muuseumid surnud materjalide lasu. Meie pärimus, keel ja kultuur on ainus, mis meil õigupoolest olemas on. Keegi peale meie enese ei suuda seda hoida, mõtestada ja edasi kanda.” Laupäeval esmakordselt kõlanud lugu on juba saanud rohkelt vastukaja ja toetust.

Laulu saab alla laadida siit.

Autorid: Kristiina Ehin, Anna Haava / Mari Kalkun, Miina Härma

YouTube´i video leiab siit. 

Rahvaalgatuse “Avalik pöördumine Eesti teaduse ja Eesti-uuringute rahastamise asjus”, millele saab anda allkirju, leiab siit.

Ülevaatlik saade hetkeolukorrast (Vestlusring “Mis saab Eesti Rahvaluule Arhiivist, Lisete Velt ja Miina Pärn, Vikerraadio, 09.02.2020).

 

Lähem teave:

Mari Kalkun ja Kristiina Ehin

info@marikalkun.comkristiinaehin@gmail.com