Narva teater Ilmarine etendab lavastusi Venemaa soome-ugri muinasjuttudest
Tänavu oktoobris täitub Narva ainukesel professionaalsel teatril Ilmarine 30 aastat asutamisest. Selle puhul võttis teater ette Venemaal elavate soome-ugri rahvaste muinasjuttude lavastamise. Ehkki teatrietendused toimuvad vene keeles, on need etteasted sel hooajal trupi repertuaaris lausa keskel kohal.
Soome-ugri teemalised näidendid otsustati lavastada peale teatri väljasõitu Venemaa Kingissepa rajooni vadja, isuri ja ingerisoome küladesse.
Näitlejad etnograafi rollis
Teatri produtsent Irina Mihhaljova ütles, et kuna ta elab Eestis siis peab ta vajalikuks tutvustada noortele teatrikülastajatele eestlaste muinasjutte ja rahvamuusikat aga ka eestlaste hõimurahvaid.
„Meie repertuaaris pole mitte ainult soome-ugri rahvaste muinasjutud, vaid ka väikeste soome-ugri rahvaste jutud. Näiteks lavastus „Kiuslik sokk“ on loodud vadja muinasjutu ainetel. Vadjalasi aga olen kuulnud olevat täna üldse vaid 47“, rääkis Irina.
Mitu vadjalast käisid spetsiaalset esietendust ka Narvas vaatamas.
„Mõned aastat tagasi kirjutasin EV Kultuuriministeeriumisse projekti „ Soome-ugri teerada“. Naabrite juures Leningradi oblastis elab erinevaid soome-ugri rahvaid ja mind toetati,“ kirjeldas Mihhaljova. „Saime teatriga sõita erinevatesse Leningradi oblasti küladesse ja mõistsime kui vähe on jäänud alles kohalikke elanikke. Tundsime, et on viimane aeg koguda vanamemmedelt folkloori.“
Peale sõitu Viistinosse, isurite pealinna, lavastas teater isuri muinasjutu „Kaks naabrinaist“. Viistinos tegutseb etnograafiamuuseum, kuhu on kogutud isurite vanavara. Tänu muuseumile sai teater valmistada näitlejatele kostüümid, rekvisiidid ja luua muusika. Eriti pani Irinat imestama see, et külas on tänavate viidad isuri keeles, mis meenutab eesti keelt.
Lavastus „Kikka seiklused“ on loodud mokšamordvalaste muinasjutu põhjal ning selle esietendus toimus tänavu aprillis. Muinasjutu pani erinevate mokša muinasjuttude põhjal lavastuseks kokku Irina abikaasa Juri Mihhaljov, kes kahjuks kevadel meie seast lahkus. Nukud olid juba valmis, kuid siis tekkis küsimus, kes tüki lavastaks? Lavastajaks sai Olga Abdulhalimova, kes on teatri enda kasvandik ja hiljem õppinud ka Peterburi Teatriinstituudis. Praegu on ta Kingissepa noorsooteatri kunstiline juht. Lavastust toetas Eesti Kultuurkapital ja praeguseks on etendust mängitud üle 40 korra.
Teiseks selle aasta esietenduseks on lavastus vendade Grimmide poolt, mis valmib selle aasta novembriks.
Teatri tegemistega saab lähemalt tutvuda nende koduleheküljel siin.
Artikli allikas: rus.postimees.ee, 21.08.2019