Jäta menüü vahele
03.11.2016

Müügile jõudis Fenno-Ugria Asutuse hõimukalender 2017

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida Fenno-Ugria ei uuenda.

Ilmunud on traditsiooniline MTÜ Fenno-Ugria Asutuse soome-ugri rahvaste tähtpäevi ja rahvakultuuri tutvustav seinakalender. Tänavu tutvustab hõimukalender soome-ugri rahvaste arhitektuuri: nii traditsioonilisi ehitisi kui ka edasiarendusi.

Majade ja ka külade välisilmed on tänapäeval pidevas muutumises, sõltuvalt sellest, mis on parasjagu remondis moes või rahakoti paksusest. Vanemate puitelamute säilitamine nõuab tõsist pingutust, mille taga on nende teadlik väärtustamine. Väliskülalise vaimustunud pilk paneb ka paljusid kohalikke oma arhitektuuripärandit kõrgemalt hindama ja ehk vahel ka loobuma mõttest oma taresid moodsa plekk- või plastikmaterjaliga üle lüüa. Loodetavasti täidab sama eesmärki ka 2017. aasta kalender.

Fotod on üles võtnud kunstnikud, etnoloogid ja folkloristid välitöödel mitme aastakümne jooksul. Näidatud on põnevaid ja omanäolisi ehitusdetaile, mis on tugevasti mõjutatud kliimast ja laiuskraadist, aga ka sellest, kas asutakse sisemaal või veekogude ääres. Mitmed omapärad tulenevad mõistagi ka eri kultuuride ristumisest.

Kalendri koostas ja kujundas Eva Sepping, tähtpäevade valiku tegi Jaak Prozes. Toimetas Epp Väli. Projekti juhtisid Kadi Raudalainen ja Eva Sepping. Kalender on paralleelselt eesti- ja ingliskeelne, tekstid tõlkis inglise keelde Adam Cullen.

Kalendri esikaant ilmestavad fotod neenetsitest (Kadri Viires), vadja talukompleks (Leanne Barbo) ja aken Mordvamaalt (Kadri Viires). Tagakaane välisküljel on traditsiooniline udmurdi puumaja, mis ehitati dekoratsiooniks esimesele udmurdikeelsele filmile „Alanashani vari“ ning teemakohane saatesõna. Hõimukalender 2017 on spiraalköites seinakalender suuruses A3.

Hõimukalender on müügil raamatukauplustes Ateena, Apollo, Rahva Raamat ja Tartu ülikooli raamatupood ning mitmetes muuseumipoodides. Fenno-Ugria Asutuse kaudu tellides on kalendri hind 5 eurot, tellimusi saab esitada: fennougria@gmail.com.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus annab soome-ugri rahvaste tähtpäevi, rahvakultuuri ja keskkonda tutvustavaid hõimukalendreid välja alates 1999. aastast. Kalendri väljaandmist on toetanud Eesti haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programm ja Eesti Kultuurkapital.

00_esikaas