Jäta menüü vahele
10.09.2024

Mari El Vabariigis valiti kohalikku parlamenti

Mari valimised 2024

6.-8. septembrini toimusid Venemaa Föderatsiooni vabariikides valimised: valiti nii kubernere, kohalikke parlamente, linnajuhte ja linnavolikogusid. Föderatsiooni kuuluvatest soome-ugri vabariikidest toimusid ainsana parlamendivalimised Mari El Vabariigis.

Nagu mujalgi Venemaa Föderatsioonis saavutas Marimaal ülekaaluka võidu Ühtne Venemaa, kes kogus 61,23 % häältest, kommunistlik partei kogus 11,57 % ja liberaaldemokraatlik partei 8,65 % häältest. Need kolm erakonda on esindatud ka parlamendis, sest kogusid enam kui  5% valijate häältest, mis on vajalik künnis parlamenti pääsemiseks.

Parlamendi 52 kohast 48 sai Ühtne Venemaa, kelle esindajad võitsid 38 ringkonnas 39st, mille lisandub veel 10 kohta parteinimekirja põhjal. Kaks kohta läks parteinimekirjade alusel kommunistlikule parteile ja üks koht liberaaldemokraatlikule parteile. Ühes ringkonnas – Mäemari rajoonis — võitis üksikkandidaat.

Valimisaktiivsus oli 38,77, mida võrreldes varasemaga tuleb pidada üsna heaks tulemuseks. Võrreldes eelmise aastaga sai Ühtne Venemaa juurde kogunisti 15 kohta, kommunistid kaotasid seitse ja liberaaldemokraadid kaks kohta. Täiesti kukkus parlamendist välja Õiglane Venemaa – Õiguse eest, kes kogus 4,86 % häältest.  Suurematest parlamendist väljajääjatest tuleks märkida veel parteid Uued Inimesed, mis kogus 4,35 % häältest ja Pensionäride partei, mis sai 4,12 % häältest.

Kuidas läks maridel, seda on raske öelda, sest erinevalt varasematest valimistest kandidaadid oma rahvust ei märgi.  On aga näha, et rahvusrajoonidest, kus marisid on enam kui 80 % elanikkonnast, valiti parlamenti marisid. Näiteks Volžski rajoonist osutus taas valituks Larissa Jakovleva, kes juhib Venemaa Föderatsiooni föderaalset maride kultuuriautonoomiat. Morko rajoonist valiti taas Natalia Puškina, kes juhtis pikka aega Mari vabariiklikku kultuurikeskust ja töötab praegu koolidirektorina.  Mari parlamenti valitud saadikutest enamik jätkab tööd oma põhikohal, parlament on neile kõrvalülesanne.

Valimisi kommenteerides märkis parlamenti valitud kommunistliku partei esindaja Jelena Grigorjeva oma VKontakte kontol: „Meie, kommunistid, kaotasime suurelt Ühtsele Venemaale ja seda kõikidel tasanditel. Aga inimesed mõelge, kommunistliku partei saadikud, keda oli parlamendis üheksa, esitasid ajavahemikul 2019-2024 24 seaduseelnõud, aga Ühtse Venemaa saadikud, keda oli 33, vaid kaheksa.  Kuidas on aga võimalik, et reaalselt midagi tegemata nad võitsid? Niisuguseid valimisi pole veel enne olnud ja arvan, et enam paremaid ka ei tule“.

Edasi kurdab ta selle üle, kuidas Ühtse Venemaa nimelt tegutseb kogu võimuvertikaal ja tohutu administratiivne ressurss. Opositsioonile ei anta enda näitamiseks ja seisukohtade esitamiseks mingeid võimalusi.