Jäta menüü vahele
23.12.2020

Nii tähistavad jõule soome-ugri rahvad

Kuivõrd Mulgimaa pealinn Abja-Paluoja kannab 2021. aastal meie hõimurahvaste maailmas prestiižset soome-ugri kultuuripealinna tiitlit, tutvustab Anti Lillak ajalehes Sakala lugejale ka meie sugulasrahvaste traditsioone.
🎄
Kui esmalt seostuvad soome-ugri rahvad peamiselt maausuga, võib tulla üllatusena, et ka neil on omad jõulutraditsioonid: kes sööb seaprae asemel põdraliha või lõhet, kes käib sanditamas või kummardab kodu kaitsevaime.
🎄
Jõulupühade pidamise komme on igivana, ulatudes kaugele kristluse-eelsesse aega. Küllap pandi juba aastatuhandeid tagasi tähele, et just see aeg aastas on kõige lühemate päevade ja pikemate öödega – ning seega teatud erilise väega. Meie esivanemad teadsid, et enne, kui päev taas kukesammu võrra pikemaks hakkas kasvama, tuli hoolikalt tähele panna igasuguseid endeid, mis võisid tulevase aasta sündmuste kohta aimu anda. Samuti tagas erinevate kombetalituste täitmine – või siis hoopis ohtlikest toimingutest hoidumine – uueks aastaringiks õnne ja jõukust.
🎄
Igas paigas on jõuludega seotud tavad ja uskumused olnud natuke erinevad. Nende varjus võib vahel aimata kunagi minevikus üldisemalt levinud tõekspidamisi. Samas on iga rahvakild kujundanud oma traditsioonid isenäolisteks, sõltuvalt naabrite mõjust ja sellest, mida parajasti on tähtsaks peetud. Nõnda leidub ka meie keelesugulaste soome-ugri rahvaste jõulukommetes nii eestlastele tuttavlikku kui ka täiesti omapärast. Loe lähemalt, kuidas on jõule tähistanud koltasaamid, komid ja mordvalased.
🎄

Andmed soome-ugri rahvaste jõulukommetest pärinevad Orsolya Kissi (MTÜ Hõimulõimed) korraldatud veebiettekannetest 18. detsembril 2020, kus kõnelesid Anna Kuznetsova, Mariann Bernhardt ja Denys Teptiuk. Kokkuvõtte tegi Anti Lillak.