Jäta menüü vahele
09.06.2023

Kuidas mõtestada Venemaad

Fenno-Ugria Asutus korraldas 31.05 Maarjamäe lossis seminari “Kuidas mõtestada Venemaad”. Seminari toetas Avatud Eesti Fondi/Aktiivsete Kodanike Fondi (ACF) ning see toimus projekti “Demokraatia kool Eesti soome-ugri kogukondadele” raames.

Esinesid poliitikaanalüütik Kadri Liik, kes rääkis teemal, miks Venemaa Ukraina vastu sõda alustas, luureekspert Ivo Juurvee pakkus sissevaate Veneaa eriteenistuse ja riigi suhetesse läbi aegade ning Fenno-Ugria nõunik Jaak Prozes rääkis Venemaa soome-ugri kogukondadest viimase rahvaloenduse andmetel, samuti Venemaa soome-ugri organisatsioonide tegevusest.

Soome-ugri koostöö Venemaa suunal on seoses Venemaa agressiooniga Ukrainas soikunud, samas on paljudel Eesti soome-ugri kogukondade liikmetel pered ja tuttavad teispool piiri, samuti Venemaa kodakondsus.

Fenno-Ugria Asutus on 15.03 2022 juhatuse otsusega sõja hukka mõistnud, samuti ei toimu koostööd sõda toetavate soome-ugri organisatsioonidega Venemaal.

Mida selles olukorras tähendab Venemaal toimuv Eesti soome-ugri kogukonnale, kuidas isiklikul tasandil mõista uut poliitilist reaalsust ja kohaneda: olukord on segane ja peataolekut palju. Sellest lähtuvalt alustas Fenno-Ugria aprillis 2023 poliitika- ja meediapädevuse fookusega projekti “Demokraatia kool Eesti soome-ugri kogukondadele”, mis kestab järgmise aasta kevadeni. Venemaa-seminar on projekti teine üritus, 13.05 leidis Tapa kultuurikeskuses aset seminar “Kriiside ja traumaga toimetulek soome-ugri kultuurides”.

Kadri Liik
Poliitikaanalüütik Kadri Liik
Luureekspert Ivo Juurvee
Jaak Prozes