Jäta menüü vahele
03.03.2020

Soomeugri näitused rändavad maailmas

Eesti Rahva Muuseumi näitus „Ajanihe“ jätkab rändamist nii Ungaris kui Eestis ning äsja Komi Rahvusmuuseumis avatud rändnäitus „Jahirajad: küttimine sürjakomide (soomeugrilaste) maailmavaates ja igapäevaelus“ jõuab soome-ugri rahvaste maailmakongressi ajal ka Tartusse.

ERMi ja Komi Rahvusmuuseumi koostöönäitus annab ülevaate soomeugrilaste jahipidamistavadest ning jahimehe, loomade ja lindude kujutamisest rahvaluules ja kunstis. Etnograafilistel esemetel ja audiovisuaalsel materjalil põhineva näituse keskmes on küttimine kosmoloogias ja mütoloogias, jahipidamistavad ja jahiõigus, jahiseltsid ja -artellid, naised ja küttimine, varustus, töövõtted jm.„Kui oleks vaja ja võimalik kirjutada sürjakomide ajalugu, siis tuleks lähtuda nende jahinduse ajaloost; ja kui keegi tahaks uurida nende luulet, siis peaks ta kõigepealt tutvuma nende jahinduslugudega.“

Nii kirjutas 19. sajandi viimasel veerandil komi uurija Klavdij Popov, iseloomustades tabavalt küttimise osa komi kultuuris. Jahipidamine kindlustas metsavööndis elavate rahvaste püsimajäämise ja moodustas suure osa nende igapäevaelust ning maailmavaatest. Metsa ja loodusega kooskõlas olemine on soomeugrilaste jaoks aktuaalne tänapäevalgi.

Näitus avati 28. veebruaril 2020. aastal.
Lugege lähemalt jahiradade näitusest Eesti Rahva Muuseumi kodulehelt.
Lugege lähemalt näitusest “Ajanihe” samuti Eesti Rahva Muuseumi kodulehelt.