Jäta menüü vahele
22.09.2016

IFUSCO 2016: kokkuvõte rahvusvahelisest fennougristika üliõpilaste konverentsist Helsingis

Ettevõtlikud ja järjekindlad fennougristid kohtusid 16.−17. septembril Helsingis, sest hoolimata kõikidest takistustest toimus seal rahvusvaheline fennougristika üliõpilaste konverents ehk tänavusele paslikult ekspromt-IFUSCO. Fenno-Ugria Noorte liikmed Merit Müller ja Eda-Riin Leego kirjutasid kohapeal sündinust ülevaate.

ifusco_2016
Noored fennougristid. Foto: Niko Partanen

Iga-aastane IFUSCO toimus see kord kevade asemel sügisel ning selle asemel, et sõita Uuralite taha Hantõ-Mansiiskisse, leidsime end hoopis lähemalt – üle lahe Helsingist. Kui veel eelmisel aastal lahkuti Ungaris Pécis toimunud IFUSCO-lt teadmisega, et ees ootab senini kõige idapoolsema toimumiskohaga IFUSCO, selgus kahjuks aasta pärast, et erinevatel põhjustel vähemalt kevadel sinna asja ei ole. Konverents lükkus sügisesse, kuid halb eelaimdus asukoha suhtes jäi paljude hinge närima. Suveks oligi selgunud, et IFUSCO 2016 jääb ära, vähemalt algselt plaanitud kujul. Õnneks leidus Soomes hulk tublisid ja ettevõtlike fennougriste, kes konverentsi ära jäämist mingil juhul ei soovinud ning asja enda kanda võtsid. Augustis ilmuski uue IFUSCO kuulutus, asukohaks sedapuhku Helsingi. Infot paluti aktiivselt levitada, kuna kõige korraldamiseks oli aega vaid napp kuu. Ometi jõudis konverentsile kohale arvestatav hulk osalejaid nii lähemalt kui ka kaugemalt ning eksprompt-IFUSCOt võis lugeda õnnestunuks.

IFUSCO 2016 ametlik osa kestis kaks päeva – nii reedel (16.09) kui ka laupäeval (17.09) sai kuulata ettekandeid, tutvuda Helsingi üliõpilaste ja fennougristide jaoks oluliste kohtadega ning lihtsalt veeta aega tuttavate ja kolleegidega, keda iga päev näha ei pruugi.

Fenno-Ugria Noorte delegatsioon koosnes neljast liikmest, kes kõik olid varustatud ka ettekandega. Eda-Riin Leego kõneles oma bakalaureusetöö tulemustest ehk vene eesnimede mugandamisest komi keelde. Merit Müller, kes aasta aega Oulus muu hulgas ka inari saami keelt tudeeris, tegi ettekande kahe inari saami omadussõna võrdlusest. Läänemeresoome keeltega tegelev Marili Tomingas rääkis liivikeelsest lingvistikaterminoloogiast. Ainus noor vadja keele kõneleja, isuri päritolu Nikita Djatškov tutvustas kuulajatele vadja keele taaselustamist. Lisaks peeti ettekandeid näiteks komi keele tulevikust, karjalastest ja muust.

Lühikese ettevalmistusajaga IFUSCO suutis osalejatele pakkuda ka head suhtlus- ja kultuuriprogrammi. Juba päev enne IFUSCO algust said varasemad saabujad vaadata udmurdi teatrietendust. Konverentsi esimesel päeval tutvustati meile Helsingi fennougristide õppehoonet ja M. A. Castréni Seltsi. Castréni seltsi oli võimalik taas külastada päev pärast konverentsi ametlikku lõppu, kui seal näidati Madis Arukase filmi “Vadja aabitsa lugu”. Teisel päeval toimus moeetendus, kus mõned konverentsil osalenud soome-ugri neiud tõmbasid selga Darali Leli loomingu – Udmurdi rahvariietest inspireeritud kleidid. Õhtul ootasid korraldajad meid aga restoranis Zinnkeller, kus konverents lõpetati Soome traditsioonilise üliõpilaspeoga sitsit, mida kaugemalt tulijatele kirjeldati kui piduliku õhtusöögi laadi üritust, kus lisaks söömisele ka palju lauldakse – ja kui keegi on fennougristidega kunagi kokku puutunud, teab ta, et pea igaühel neist on peas üsna muljetavaldav soome-ugri laulurepertuaar.

Konverentsi ametliku osa lõppu kuulus muu hulgas 2017. aasta IFUSCO toimumiskoha valimine, mis paljudele elevust pakkus. Seekord avaldas soovi korraldada järgmist IFUSCOt kaheliikmeline delegatsioon Varssavi ülikoolist. Kuigi Varssavi ülikoolis on õpetatud soome-ugri keeli juba 1950ndatest alates, ei ole sealt varasematel IFUSCOdel palju osalejaid olnud ega ole ka konverents kunagi Varssavis toimunud. Seda enam olid kohalviibijad ühel meelel, et järgmiseks IFUSCO asukohaks võikski olla Poola pealinn. Samuti oleks see hea näide, et fennougristikaga tegeletakse usinalt ka väljaspool soome-ugri rahvaste alasid.

Varssavist jõudis sel korral Helsingisse ainult kaks üliõpilast, kuid korraldamisel aitavad neid mitmed teised fennougristika erialal õppivad tudengid nii nende ülikoolist kui ka mujalt maailmast. Pärast konverentsi lõppu jäid paljud tulevaste korraldajatega ka juttu ajama ning varssavlased olid toe eest väga tänulikud. Ka Fenno-Ugria Noored, kellel on tänu eelmisel aastal toimunud MAFUNi kongressile juba sedalaadi ürituse korraldamisega kogemusi, said Poola tudengitele paar nippi jagada ning on neile kindlasti abiks veel edaspidigi.

Soovime omalt poolt tänada IFUSCO 2016 korraldajaid, kes hoolimata lühikesest ettevalmistusajast suutsid osalejatele pakkuda meeldejäävat ja produktiivset konverentsi, ja Hõimurahvaste Programmi, kes meie sõitu toetas.

Merit Müller ja Eda-Riin Leego
Fenno-Ugria Noored