Jäta menüü vahele
22.03.2019

Kohus tunnistas Soome saamide õigust kalastada oma kodujões

Foto: YLE

Soome Lapi maakonna alamastme kohus lükkas tagasi saamide vastu esitatud süüdistused ebaseaduslikust kalastamisest. 6. märtsil Rovaniemis peetud istungil alustas kohtunik otsuse väljakuulutamist tõdemusega, et saamidel on Soome põhiseadusega tagatud õigus kalastada oma kodujõgedel. Kohtuniku hinnangul piirab uus kalastusseadus üleliia saamidele põhiseadusega tagatud õigusi. Nagu uuringud näitavad, ei ohusta saamide traditsiooniline kalastamine  ei Vetsi jõe (saami Veahčajohka) ega Utsjõe (saami Ohcejohka) lõhepopulatsiooni  ning seetõttu ei ole otstarbekas rakendada nende suhtes kalastusseadusega ette nähtud piiranguid.

Foto: YLE

„Nüüd on ka kohtus tõestatud, et saamidel on õigus oma kultuurile,“ rõõmustas loata kala püüdnud ja selle eest süüdistuse saanud Heidi Eriksen Vetsijoelt. Praegune kohtuvõit on aga alles algus pikal teekonnal, mis peaks lõppema ülemkohtu vastava eelotsusega. Siis oleks sel mõju mitte ainult viie inimese kalapüügile, vaid kõikidele saamidele, mis avalduks järgmise suve kalastuslubade müügis. Samuti loodetakse teha eduskunnale kalastusseaduse muudatusettepanek.

„See on juriidiliselt huvitav ja väga oluline kohtuasi, millel on laiemgi tähendus sellele, kuidas rahvusvahelised lepingud mõjutavad Soome põhiseaduse tõlgendamist. Igatahes on see ajalooline otsus,“ arutles õigusteaduste doktor Markku Kiikeri. Saami kultuuritraditsioonide arvestamine kohtus näitab, et saamide õigus hoida oma kultuuripärandit ei ole vaid tühi seadusepügal.

Mõned aastad tagasi jõustunud uus kalastusseadus ja Teno jõe (saami Deatnu) piirileping piirasid olulisel määral kohalike kalastusõigusi.  Neli saami Vetsijoelt ja üks Utsjoelt ei tunnistanud uut seadust, mis võttis kohalikelt õiguse püüda kala tasuta ja ilma kalastusloata ning keelas ka augustikuise võrgupüügi. 2017. aasta suvel rikkusid nad sihiteadlikult kalastusseadust, et pääseda kohtusse süüdistatuna ebaseaduslikus kalapüügis. Nad apelleerisid Soome põhiseadusele, mille kohaselt saamidel on õigus oma kultuurile, ning see neil ka õnnestus.

 

Allikas: Yle