Jäta menüü vahele
12.06.2017

Jugras tegi vaid üks põhikooli lõpetaja handi keele eksami

Tänavu sooritas vaid üks 9. klassi lõpetaja handi keele eksami. Kazõmi külast Belojari rajoonist pärit kooliõpilane kirjutas ümberjutustuse koos loomingulise ülesandega, kirjutab ajaleht Rossijskaja Gazeta.

Tänavu lõpetas üheksaklassilise kooli 16 000 last, kelle seas oli 605 Põhjala põlisrahvaste esindajat, handid, mansid, neenetsid. Praegu õpib ringkonnas emakeelt 1769 põlisrahvaste last ehk iga kolmas laps. Alles aasta tagasi oli emakeele õppijaid 4660, kellest seitse sooritas ka emakeele eksami.

handid
Foto: РИЦ Югра

“Ma ei teeks sellest suurt tragöödiat,” märkis Jugra ülikooli professor, sotsioloog ja põlisrahvaste uurija Boris Pavlov. Handid ja mansid püüavad pärast kooli lõpetamist olla konkurentsivõimelised ja valivad lõpueksamiteks õppeaineid, mis toetavad kõrgkooli astumist, nagu informaatika ja matemaatika, vene keel ja võõrkeeled. Emakeelt oskavad paljud aga lapsepõlvest.

Üleüldise etteütluse tulemused näitavad, et põlisrahvad pole siiski kaotanud huvi oma emakeele vastu. Sel aastal kirjutas põlisrahvaste keeltes etteütlust 535 inimest, vanuses 7−8 aastat, kolm aastat tagasi oli neid 303.

Põlisrahvaste keelte õpetajatele makstakse 20% lisatasu, keelte populariseerimisel on neile ette nähtud 25% suurem tasu. Külakooliõpetajatele makstakse lisatoetusi ja emakeele olümpiaadi võitjatele on ette nähtud preemia. Põhjarahvaste kultuuripärandiga tutvumiseks veebis on loodud internetilehekülg ouipiir.ru, kus saab muu hulgas kuulata rahvuskeelseid pühasid laule.

Allikas: В Югре единственный выпускник сдаст экзамен по хантыйскому языку