Joškar-Olas lõppes XV soome-ugri teatrifestival ja jagati auhindu
Joškar-Olas lõppes XV soome-ugri rahvaste festival „Майатул“ (“Majatuli”), millest võtsid osa kõik Venemaa Föderatsiooni soome-ugri rahvaste suuremad riiklikud teatrid. Lisaks soome-ugri rahvaste teatritele osalesid ka Kalmõki ja Tatarstani teatrid.
Auhindu jagati üheteistkümnes kategoorias, kõige rohkem auhindu sai Mari M.Šketani nim. rahvusteatri lavastus „Hamlet. Masin. Tsement“, lavastaja Stepan Pektejev. Näidend on kirjutatud William Shakespeare’i „Hamleti“ põhjal, kuid Hamlet on toodud tegutsema mari külla kolhooside rajamise ajastusse. Lisaks parima lavastaja auhinnale anti ka parima mees- ja naisnäitleja auhinnad. Peaauhind – grand prix — läks aga Karjala rahvusteatri lavastusele „Nora“, lavastaja Andrzej Buben, mis on kirjutatud Henrik Ibseni näidendi „Nukumaja“ alusel. Näidend kirjeldab XIX sajandi naise valikuid ehk tema väljamurdmist soo- ja seltskondlikust traditsioonilisest rollist. Tegemist on omamoodi klassikalise feminismi manifestiga ja praeguse Venemaa ühiskonna arengu kontekstis oli žürii valik ehk mõnevõrra ootamatu.
Soome-ugri rahvaste teatrifestivalidel on pikk ajalugu. Esimene festival toimus Udmurdimaal Ižkaris (Iževsk) 1992. aastal ja sellest võtsid osa Eesti ja Soome teatrid. 1994. aastal toimus festival Soomes Nurmeses, aastail 1997–2010 Marimaal Joškar-Olas, 2012. aastal Mordvamaal Saranskis. Alates 2014. aastast on festivalid iga kahe aasta tagant toimunud Joškar-Olas, kuni 2016. aastani osalesid festivalil ka Eesti, Soome ja Ungari teatrid. Neist enim on osa võtnud Eesti teatreid : Tartu Lasteteater, Rakvere Teater, VAT Teater, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikool, Eesti Draamateater, loominguline ühendus „Teine Laine“, NO99 Põhuteater, Taarka Pärimusteater.
Eesti teatritest on auhindu võitnud Rakvere teater: Anne Türnpu lavastus „Põdernaine“ 2002. aastal, Anne Türnpu „Valgelaev ja taevakäijad“ 2004. aastal ja Eva Klemetsi, Marta Kolditsa ja Anne Türnpu „Sugrierror.com“ 2012. aastal.