Jäta menüü vahele
10.01.2025

Ingeri Maja veab soome-ugri kultuuripealinna 2025 üritusi Narvas

looggo

Narva Ingeri Maja juhataja Ekaterina Kuznetsova andis 7. jaanuaril Raadio 4 ja 8. jaanuaril ETV+ saates Horisont ülevaate soome-ugri kultuuripealinna Narva 2025 asetleidvatest üritustest. Nende raskuspunkt on sealses Ingeri Majas, kus aasta jooksul leiab aset soome-ugri rahvaste käsitöö-, muusika- jm rahvakultuuriüritusi. Kultuuripealinna ürituste korraldamisse on kaasatud ka Tartu Ülikooli Narva Kolledž, Narva Kunstiresidents, Vaba lava, kultuurimaja Rugodiv ja Narva linn. Kultuuripealinna aasta raames toimub üritusi ka teistes Ida-Virumaa asulates.

Kultuuripealinna aasta pidulik avamine on plaanis märtsi alguses. Narva valiti soome-ugri kultuuripealinnaks Kuhmos juulis 2024.

Soome-ugri kultuuripealinnad on soome-ugri rahvaste noorteühenduse (MAFUN) ja Põlisrahvaste Arengu Keskuse MTÜ ühine ettevõtmine, mis algatati 2013. aastal. Fenno-Ugria Asutus on soome-ugri kultuuripealinnade koostööpartner programmi käivitamisest alates.

Soome-ugri kultuuripealinna tiitel on kavandatud rahvuspiirkondade arengu hoogustamiseks ja neist positiivse kuvandi loomiseks. Muuhulgas aitab tiitel tõsta kohalike teadlikkust uurali rahvastest ja keeltest, tugevdades ühist soome-ugri identiteeti ja hoogustades kohalikku arengut soome-ugri maailmas. Soome-ugri kultuuripealinna sümbol on Tsirk.

Siiani on soome-ugri kultuuripealinna tiitlit kandnud Udmurdi küla Bõgõ (2014), Setomaa küla Obinitsa (2015), Ungari küla Iskaszentgyörgy ja Vezprémi linn (2016) ning Karjala küla Vuokkiniemi (2017), Mari Vabariigis asuv Šorunža (Untšo) küla (2019), Baškiirias asuv Miškino küla (2020) ja Mulgimaal asuv Abja-Paluoja (2021), Baiterek (Байтэрек, 2022), Kuhmo Soome Kainuu maakonnas (2023). 

Narva 2025 soome-ugri kultuuripealinn