Jäta menüü vahele
25.08.2021

In memoriam György Nanovfszky (10.04.1942-10.08.2021)

Lahkunud on kauaaaegne (2005-2015) ungarlaste esindaja soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitees, ungari politoloog ja diplomaat.

Lahkunud on ungari politoloog ja diplomaat, kauaaaegne (2005-2015) ungarlaste esindaja soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitees György Nanovfszky.

Aastail 1992-1998 töötas dr György Nanovfszky Ungari Vabariigi suursaadikuna Moskvas. Tema teeneks võime lugeda Ungari kõrgetasemelist riiklikku tuge soome-ugri rahvaste rahvuslikele liikumistele 1990ndatel aastatel ja ungarlaste väga head esindamist soome-ugri rahvaste maailmakongressil.

Ta valmistas ette Ungari Vabariigi  presidendi Árpád Gönczi (1922-2015) 1993. aastal toimunud kahenädalase pretsedenditu visiidi Venemaa Föderatsiooni soome-ugri vabariikidesse. Venemaa soome-ugri rahvaste rahvuslikud eliidid aga hindavad tema panust soome-ugri rahvaste üliõpilaste koolitamisesse Ungari ülikoolides ning rõhutavad tema tuntust ja mõjukust soome-ugri rahvaste seas. György Nanovfszky oli aastail 1992-2016 kõigi soome-ugri rahvaste maailmakongresside delegaat, tihtipeale ka ungarlaste delegatsiooni juht.

Kõrghariduse omandas György Nanovfszky politoloogias, ta lõpetas NSVLiidu välisministeeriumi välissuhete instituudi Indo-Hiina teaduskonna, lisaks õppis slavistikat Moskva Riiklikus Ülikoolis. Keelte peale oli Nanofszkyl annet, väidetavalt valdas ta enam kui kümmet keelt. Pea täielikult omandas ta inglise, prantsuse, indoneesia ja esperanto keele. Pikka aega juhtis ta Ungari esperantistide assotsiatsiooni.

Lisaks suursaadiku ametile Venemaa Föderatsioonis oli ta ka suursaadik Singapuris ja juhtis Ungari Vabariigi välisministeeriumi Ida-Euroopa ametit. Lisaks administratiivsele ja juhtivale tööle jõudis ta kirjutada paarkümmend raamatut, soome-ugri rahvastele pakub ehk enam huvi tema 2015. aastal ilmunud mälestusteraamat “NANO”.

Avaldame kaastunnet György Nanovfszky lähedastele ja ungari rahvale.

Fenno-Ugria Asutus