Jäta menüü vahele
17.05.2019

Ilmus Äänisjärve kaljujooniste teine kataloog

äinö Poikalainen, Enn Ernits, Rock Carvings of Lake Onega, 2. The Besov Nos region: Karetski and Peri Localities. Eesti Muinastaideselts ning Teadus ja Tegu, Greif, Tartu 2019. 610 lk.

Valminud on II osa Äänisjärve kaljujooniste kataloogist (Karetski ja Peri neemed) – “Rock carvings of Lake Onega”, kust huviline leiab 610 lehekülge põnevat materjali 6000 aastat vanade jooniste kohta. Kataloogi autorid on Väino Poikalainen ja Enn Ernits. 

Äänisjärve (Oonega) idakaldal asetsevatele horisontaalsetele kividele on ca 6000 aastat tagasi jäädvustatud 1500 kaljujoonist (petroglüüfi). 24 joonist pärinevad neoliitilisest perioodist ning sealt leiab veelinnu, põdra, hirve, päikese, paadi ja inimese kujutisi. Eesti Muinastaideselts on arvukate ekspeditsioonide käigus kogunud rikkalikku materjali Äänisjärve kaljujooniste kohta. Kokku on Karjalast Äänisjärve idakalda kaljudelt avastatud umbes 1500 linnu-, põdra-, kuu-, vene-, inimese- ja muulaadset kujutist, mis pärinevad nooremast kiviajast.

Kogutud materjal otsustati avaldada kolmeköitelise kataloogina. Teose esimene osa ilmus 1998. aastal. See sisaldab ülevaateid uurimise ja dokumenteerimise ajaloost ning ligi 350 üksikkujutist. Praegune väljaanne (610 lk, sisaldab umbes 850 joonist) on jooniste arvu poolest kõige mahukam. Kolmas osa on kavas välja anda 2020. aasta jooksul. Teos peaks huvi pakkuma muistsete kultuuride, usundite ja kunsti ajaloo uurijatele.

Teose autorid on Eesti Muinastaideseltsi esimees, toiduteaduse doktor Väino Poikalainen ning loomaanatoom ja keeleteadlane, veterinaarmeditsiini teadusdoktor Enn Ernits. Mõlemad teadlased on uurinud kaljujooniseid 1982. aastast alates.

Kataloog on ainulaadne kogumik teabest, mis võib olla põnevaks teabeallikaks nii teadlastele, õpetajatele, õpilastele, kunstiajaloolastele kui kõigile eelajaloolise kaljujooniste kultuuri huvilistele.

Raamatu esitlus toimus 10. mail kell 15 Tallinnas Ajalooinstituudi Diele fuajees.

Sündmusel toimus kaks ettekannet:

Väino Poikalainen “Äänisjärve kaljujoonised neoliitilise aja kultuuripärandi olulise allikana”. Ettekandes antakse ülevaade kaljujooniste temaatikast ja ajaloolisest taustast.

Enn Ernits “Eesti Muinastaideseltsi poolt välja antud kataloog Rock Carvings of Lake Onega 2: The Besov Nos Region: Karetski and Peri Localities”.

 

Kataloogi tellimine: Raamat on müügil vaid ettetellimisel, kirjutades info@teadusjategu.ee. Kataloogi hind on 45 € ning sisaldab käibemaksu.

Lähemalt saab Äänisjärve kaljujooniste kohta lugeda siin.

Loe ka:

16.05.2019 Veelinnurahva müsteeriumi aitavad lahti muukida eestlased (Postimees, Villu Päärt)