Jäta menüü vahele
17.11.2017

Hõimurahvad peavad malepidu

Üritusesarja „Soome 100” kuuluva sündmuse peakorraldaja on Soome maleliit, ettevõtmist toetavad Soome riik ja erasponsorid.

Hand of businessman on dark background making chess move

Lõuna-Soomes Heinola linnas toimub 17.–19. novembrini soome-ugri malefestival. Võisteldakse nii täispikas, kiir- kui ka välkmales, samuti ülesandelahendamises. Üritusesarja „Soome 100” kuuluva sündmuse peakorraldaja on Soome maleliit, ettevõtmist toetavad Soome riik ja erasponsorid. 

Festivali tähtsündmus on võistkonnavõistlus 25 laual. Osaleb neli koondist: soomlaste, eestlaste, ungarlaste ja ühendvõistkonnana Venemaa soome-ugrilaste koondis. Koondised on moodustatud rahvus-, mitte kodakondsuspõhiselt.

Eestlaste koondise esinumber on rahvusvaheline suurmeister Kaido Külaots, kes oli viimatisel maleolümpial Soome koondise juhendaja. Teised tuntumad koondislased on rahvusvahelised meistrid Kalle Kiik ja Tarvo Seeman, FIDE (rahvusvaheline maleliit) meister Jaan Narva, meistrikandidaadid Kaimar Puusepp ja Eino Vaher ning naiste FIDE-meister Tuuli Vahtra. Koondisse kuulub ka 2016. aasta Harjumaa naiste kiirmalemeister Ester Leuska.

Venemaa soome-ugrilaste koondise esinumber on rahvusvaheline suurmeister Aleksandr Potapov, ungarlaste koondisel on samas rollis rahvusvaheline meister Zoltán Hajnal ja soomlaste koondisel FIDE-meister Tommi Luukkonen.

Ungarlaste koondisse kuulub kaks samanimelist mängijat. Rahvusvaheline meister András Mészáros on Ungari üks tuntumaid malepopulariseerijaid, paljude maleraamatute ja -artiklite autor, lisaks maletreener. Keelemees, tõlkija, pedagoog ja hõimuliikuja András Meszáros on aga polüglott ning suur Eesti- ja Soome-sõber.

Kõigi koondiste koosseis: http://www.shakkiliitto.fi/suomi100-joukkueet/

Festivali pidulikule avamisel osales ka FIDE-president Kirsan Iljumžinov.

Festivali käigust annab ülevaate Soome maleliidu kodulehele loodud erilehekülg www.shakkiliitto.fi/suomi100/.