Jäta menüü vahele
07.10.2013

Hõimupäevad on taas ukse ees

Hõimupäevad 2013 keskenduvad enim põhjarahvastele: Fenno-Ugria Asutuse kutsel on Eestisse saabumas handi, neenetsi ja sölkupi pärimusmuusikud. Oodata on ka permikomi, ersa ja mokša, udmurdi, isuri, soome ja ungari folklooriansambleid.

Oktoobrikuus algavad üle Eesti juba 26. korda soome-ugri rahvaste kultuurile pühendatud hõimupäevade üritused, millest MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eestvedamisel on sündimas üldrahvalik liikumine.

Hõimupäevad keskenduvad seekord enim põhjarahvastele: Fenno-Ugria Asutuse kutsel on Eestisse saabumas handi, neenetsi ja sölkupi pärimusmuusikud. Oodata on ka permikomi, ersa ja mokša, udmurdi, isuri, soome ja ungari folklooriansambleid.

Hõimupäevade avalöögina esitletakse 9. oktoobril kell 16.00 kinos Artis Lennart Meri soome-ugri rahvaste filmientsüklopeedia uut, täiendatud väljaannet. Linastub restaureeritud „Liivlaste lood“. Enne seda räägivad ettevõtmise eestvedajad Jaak Lõhmus ja Enn Säde filmientsüklopeediast Solarise keskuse raamatupoes Apollo, üritus algab kell 15.00.

Tänavugi korraldatakse traditsioonilised hõimupäevade filmiõhtud Tallinna kinodes Artis ja SuperNova, kus näidatakse uusi dokumentaalfilme ning uut udmurdikeelset mängufilmi „Pesa“. Artises näidatakse filme 9.–13. oktoobrini, SuperNovas 10.–14. oktoobrini.

Hõimupäevade tipphetkedeks kogunevad soome-ugri ansamblid suurkontsertidele, mis leiavad aset 16. oktoobril kell 17.00 Tartu ülikooli aulas, 17. oktoobril kell 16.00 Viljandi muusikakooli orkestrimajas ning 18. oktoobril kell 17.00 Tallinna Mustpeade majas.

Udmurdimaalt saabuv noorte folk-rokkansambel Silent Woo Goore esineb klubiõhtutel 16. oktoobril Tartus Genialistide klubis ja 17. oktoobril Tallinna klubis Sinilind. Kloostri Aidas on 14.–18. oktoobrini kavas osalemisvõimalust pakkuvad hõimuõhtud. Üles astuvad külla saabunud soome-ugri folkloorirühmad, kes annavad hea ülevaate eri rahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest, neid tervitavad ka Eesti soome-ugri kogukondade ansamblid.

Hõimupäeval, 18. oktoobril kell 10.00 algab rahvusraamatukogus konverents „Põhjarahvad – loodus, traditsioonid ja majandus“, kus esinevad etnoloogid Eva Toulouze, Art Leete ja Anzori Barkalaja, õigusteadlased Vladimir Krjažkov ja Dmitri Harakka-Zaitsev, ajaloolane Nina Nesterova. Osavõtt on tasuta, kuid eelregistreerimisega 16. oktoobrini kodulehelt.

Põhjarahvastele on pühendatud ka kirjanduslik kolmapäev 15. oktoobril kell 18.00 kirjanike maja musta laega saalis, kus etnoloogid Eva Toulouze ja Art Leete kõnelevad Põhjala põlisrahvaste kirjanduse eripäradest ning neenetsi kirjanikust Juri Vellast (1948–2013), esinevad handi, mansi, neenetsi ja sölkupi muusikud. Solarise Apollos on veel kaks kirjandusõhtut: 11. oktoobril kell 12.00 räägitakse ungari kirjandusest, 17. oktoobril kell 18.00 kõnelevad kirjanik ja tõlkija Arvo Valton ja tema abilised soome-ugri rahvaste juttudest ja lugulauludest.

Eesti Rahva Muuseumil on Tartus kavas oma üritustesari: 17. oktoobril avatakse soome-ugri brändinäitus ning 14. ja 15. oktoobril näidatakse filme Ingerimaast. 18. oktoobril tuleb muuseumis perepäev „Hõimurahva tuba“.

Hõimupäevad laienevad iga aastaga: aina rohkem koole ja kultuuriasutusi korraldab oktoobrikuus iseseisvalt soome-ugri rahvastele pühendatud üritusi. Näiteks toimub Narva kolledžis tänavu hõimupäevade ajal kaks teaduskonverentsi: „Vabaduse kontsept Ida-Euroopa kirjanduses II“ ning „Uralo-indogermanica“. Eesti Soome-Ugri Rahvaste Ühendus korraldab rahvusraamatukogus kultuurifestivali ARTE: 7. oktoobrist on avatud maalinäitus „Eesti pühapaigad soome-ugri kunstnike pilgu läbi“ ning toimub kolm kultuuriõhtut.

Ürituste teateid on oodata ka mujalt Eestimaalt. Fenno-Ugria Asutuse poolt külla kutsutud ansamblid tuuritavad paar päeva samuti mööda maakondi ning esinevad koolides ja rahvamajades, sageli koos kohalike kollektiividega.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus kutsub kõiki huvilisi hõimupäevi tähistama. Hõimupäevade logo või plakati võib vabalt alla laadida FU kodulehelt, hõimupäevade egiidi all võib korraldada temaatilisi sugulasrahvastele pühendatud kultuuri- või haridusõhtuid.

Hõimupäevi tähistatakse Eestis, Soomes ja Ungaris juba alates 1928. aastast. MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eesmärgiks on tutvustada hõimupäevi kui üldrahvalikku liikumist, millega võivad haakuda paljude valdkondade inimesed, ühendused ja asutused, et näidata üles solidaarsust sugulasrahvastega ning toetada neid oma kultuuri ja keele hoidmisel. 2011. aastast alates on oktoobrikuu kolmandal laupäeval peetav hõimupäev Eestis riiklik tähtpäev.