Handi-Mansi Jugra ettevõtjate ombudsmaniks määrati mansi

Handi-Mansi Autonoomse ringkonna kuberner Natalja Komarova nimetas ettevõtjate õiguskaitse ombudsmaniks mansi rahvusest Nikolai Jevlahovi, keda toetasid ka piirkonna ettevõtjad. See on aga vastuolus üldise kaadrivalikuga, mida võimud on viimasel aastal hantide ja manside suhtes näidanud.

Paljud handid ja mansid on jäetud ilma töökohtadest kohalikes tegev- ja täitevvõimuorganites. Näiteks Vassili Sondõkov (hant) handi-mansi duuma endine esimees ja liige loobus saadiku mandaadist ebaselgetel põhjustel. Armuandmiste komisjoni esimees Dmitri Lelhov (hant) saadeti erru. Asekuberneri nõunik Vladimir Kurikovil (hant) ei pikendatud töölepingut. Ringkonna duumasaadik Nadežda Aleksejeva (mansi) ei osutunud valituks, sest ta lükati valimisnimekirja lõppu. Ringkonna duuma riiklike autasude osakonna spetsialist Vassili Šulginil (mansi) ei pikendatud töölepingut. Endine ringkonna duumasaadik Tatjana Gogoleva (mansi) saadeti Moskvasse (valiti Venemaa riigiduumasse). Seda loetelu võiks jätkata.

Arvatakse, et sellist puhastust on korraldatud, kuna suured nafta- ja söetootjad on huvitatud looduskaitsealustest maadest, kus elavad põlisrahvad ja mida kaitsesidki nende rahvaste esindajatest ametnikud või saadikud. Seega nafta- ja söekompaniide lobistid tegid oma tööd koguni nii edukalt, et praegustes Handi-Mansi autonoomse ringkonna võimuorganites ei ole ühtki põlisrahvaste esindajat, kes tegeleks põlisrahvaste küsimustega. Samuti pole ka Handi-Mansi rajooni (46 400 km²) rahvasaadikute seas ühtki hanti ega mansit. Seetõttu ongi Jevlahovi kinnitamine ettevõtjate ombudsmaniks ootamatu − seda aga seostatakse eelkõige Föderaalvõimude survega.

map_of_russia_-_khanty-mansi_autonomous_okrug_2008-03-svg

Handi-Mansi Jugra autonoomne ringkond. Foto: Vikipeedia

Allikas: finugor.ru

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Sildid:, ,