Jäta menüü vahele
26.03.2019

Festivalil Tallinn Music Week 2019 astuvad üles soome-ugri muusikamaailma tipud

MTÜ Fenno-Ugria Asutus korraldas eelmisel nädalal, rahvusvahelisel linnakultuuri ja uue muusika festivalil Tallinn Music Week soome-ugri muusika õhtu „Fenno-Ugria Night“. Sündmus toimus reedel, 29. märtsil algusega kell 18 Telliskivi Loomelinnakus, Erinevate Tubade Klubis ning sellest võttis osa 430 inimest!

Fenno-Ugria õhtul kõlasid nii eesti regilaulude ja rahvakoraalide töötlused, ersa ja mokša mitmehäälne meestelaul, bessermani ja udmurdi viisid, saami joig kui ka vepsa ja soome elektrofolk.

TMW Fenno-Ugria õhtu oli ainulaadne võimalus näha ühel laval koos meie sugulasrahvaste pärimusmuusikal põhinevat loomingut ja tutvustada seda maailma eri paikadest saabunud asjatundjatele. Rahvapärast laulmisviisi ja rikkaliku instrumentaariumi ühendasid Eesti ansambel Triskele ning Mordva Toorama. Udmurdi ja  bessermani arhailisi viiside tuntud tõlgendaja Maria Korepanova kutsus seekord endaga musitseerima Peterburi muusiku Viktor Sologubi. Saami artist Torgeir Vassvik Norrast, vepsa ansambel Noid Karjala vabariigist  ning Soome pärimusmuusika menukas uustulnuk Okra Playground ühendasid traditsioonilised viisid elektroonilise muusikaga.

Sündmuse pildigalerii

„See, et põlisrahvad jagavad oma muusikat tänapäeva muusikamaailma kontekstis, pole sugugi iseenesest mõistetav, kuid mitmed meie laval üles astuvad artistid on leidnud viisi tõlkida oma pärimust tänapäeva keelde – see on samal ajal nii tõeline julgustükk, kui ka peen kunst ning hädavajalik nende vähemusrahvaste kultuuriliseks püsimajäämiseks. Tegemist on seni mitmekülgseima soome-ugri artistide ühise ülesastumisega Tallinn Music Week´il,“ sõnas Fenno-Ugria Asutuse juht Kadi Raudalainen.

Fenno-Ugria lava oli Tallinn Music Week festivalil viiendat korda ning toimus sel aastal 29. märtsil algusega kell 18:00 Telliskivi Loomelinnakus Erinevate Tubade Klubis.

TMW Fenno-Ugria Night oli ühtlasi pühendatud ÜRO põliskeelte aastale.

DETAILID:

TMW 2019: Fenno-Ugria Night
29.03.2019
kell 18
Asukoht: Erinevate Tubade Klubi (Telliskivi Loomelinnak). Telliskivi 60-A1-65. Vaata asukohta kaardil SIIN.

KAVA:

18:00 Uksed
19:00 Ansambel Triskele (EST)
19:45 Фольклорный ансамбль Торама имВИРомашкина (RUS, Mordva)
20:30 Maria Korepanova & Victor Sologub (RUS)
21:15 Vassvik (NOR)
22:00 Noid (RUS)
22:45 Okra Playground (FIN)

Esinejatest:

Ansambel Triskele (EST)

19:00 Ansambel Triskele (EST)

Eesti ansamblile Triskele on inspiratsiooni pakkunud Eesti rahvakoraalid ja arhailine regilauluvaramu. Triskele ühendab oma seadetes rahvapärase laulmisviisi ja rikkaliku instrumentaariumi, kasutades nii eesti rahvapille (kandled, mandoola, torupill, parmupill) kui ka Euroopa keskaja instrumente

19:45 V. Romaškini nimelilne folklooriansambel Toorama (RUS, Mordva) Фольклорный ансамбль Торама имВИРомашкина
Folklooriansambel Toorama kannab edasi vägeva ersa-mokša mitmehäälse meestelaulu traditsiooni.

Ansambel Toorama (RUS, Mordva)

Toorama esituses kõlav muusika on voogav, pikaldane ja väga intensiivne. Koos lauluga tutvustatakse ka oma rahvaste iidseid tavasid, kus on mitmehäälsel laulul äärmiselt suur rituaalne tähtsus.

Maria Korepanova

20:30 Maria Korepanova & Victor Sologub (RUS, Udmurtia)

Jõulise ja omapärase, justkui sajandite sügavusest pärit häälega etnolaulja Maria Korepanova esitab arhailisi udmurdi ja bessermani laule – kreze.

Kaasaegsesse kõlamaailma sobitab need viisid vene elektroonilise muusika guru Viktor Sologub, kellega Maria on käinud koos etnomusikoloogia ekspeditsioonidel Udmurdimaal ja loonud muusika bessermanidest kõnevale dokumentaalfilmile ”Rahvas”.

21:15 Vassvik (NOR, Saami) 

Torrgeir Vassvik

Saami üheks innovatiivsemaks muusikuks peetud Torgeir Vassviki on joigumine inspireerinud juba lapsepõlvest. Oma rahva, Euroopa põhjapoolseimas osas asuva põlisrahva meresaamide arhailisele joigudele ja trummirituaalidele läheneb ta aga ainulaadse maagilise energiaga ning lahedate helieksperimentidega. Tema hääl on kui lihvimata juveel, mille iga varjund peegeldab Põhjala maastike ilu.

Noid (RUS, Karjala)

22:00 Noid (RU, Karjala)

Noid on Petrozavodskist (Karjalast) pärit bänd, kes loob ja esitab vepsakeelseid lugusid etno-elektrovõtmes. Noidi muusika on dialoog kauni ja vana Vepsa kultuuri ja elektroonilise muusika vahel.

22:45 Okra Playground (FIN)

Okra Playground (FIN)

on Soome ansambel, kes mängib ehedat elektrofolki, mis on segu võimsatest vokaalharmooniatest, suurejoonelistest helidest, iidsetest laulutekstidest, kaasaegsetest helimaastikest ja traditsioonilistest rahvapillidest.

Nende muusikast vallanduvast müstilisest energiast annab ehk aimu fakt, et kontserte korraldavad nad ka koos Eesti ansambliga Trad.Attack!

* * *

TMW 2019
Uue muusika ja homsete mõtete festival

♫ Muusikafestival: 28.-30. märts
▸ Creative Impact konverents: 29.-30. märts

Muusikafestivali kõrval on TMW lahutamatuks osaks konverents, mis lisaks muusikatööstuse teemadele käsitleb laiemalt loovust kui majanduse käivitajat. Festivali kavas on ka tasuta linnalava kontserdid, avalike vestluste sari TMW Jutud ning erinevaid kunstivorme ja kodanikualgatust ühendavad ettevõtmised avalikus linnaruumis.

Festivali esitleja on Telia.

Loe lisa ja osta festivalipass meie kodulehelt www.tmw.ee
Üksikpiletid müügil Piletilevis!

Kõik passid tuleb vahetada käepaela vastu TMW infopunktides. Lisainfo SIIN.