Esitleti raamatut “Ekspeditsioonid läänemeresoome muinasmaale”

ERMi teadur Indrek Jääts esitles 5. märtsil toimunud hõimuklubis Tallinnas oma raamatut “Ekspeditsioonid läänemeresoome muinasmaale. Eesti etnograafide vepsa välitööde päevikud (1962-1969)”.

1960. aastail hakkasid Eesti etnograafid taas hõimurahvaid uurima. Esimesena võeti luubi alla vepslased. Eesti rahvateadlasi köitis vepsa kolkakülades säilinud arhailisus – seal osati veel alet põletada, kootidega reht peksta, ahjus vihelda ja haabjaid valmistada. Seda kõike oli vaja teaduse tarvis jäädvustada! Aga vepslasteni jõuda oli tihtipeale üsna keeruline. Kohale jõudmiseks kasutati lisaks rongidele ja bussidele ka hobuseid, paate ja külgkorviga mootorratast, jalgsi käimisest rääkimata. Külarahvas oli algul sageli umbusklik ja võõristav, hiljem aga avaneti, saadi sõbraks ning tunti vepsa ja eesti keele lähisugulasest lõbu.

Välitööpäevikute vahendusel avaneb värvikas pilt nii omaaegsete eesti etnograafide uurimispraktikatest ja olmest kui ka vepsa küladest, kus 19060. aastatel oli veel paljuski säilinud traditsiooniline elulaad, ehkki kolhoosiaja kastmes. Raamat on rikkalikult illustreeritud ekspeditsioonidel tehtud fotode ja joonistustega, lisaks pildid Vepsamaalt kogutud esemetest. Sissejuhatav artikkel aitab selle kõik laiemasse teadusajaloolisse konteksti panna.

Raamatu koostaja on Indrek Jääts. Väljaandja: Eesti Rahva Muuseum 2019. Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas. 261 lk.

Kes soovib raamatut osta, leiab selle Tartust Eesti Rahva Muuseumi poest. Tallinnas saab raamatut osta ka Fenno-Ugria kontorist. Huvilistel palume endast märku anda info@fennougria.ee või helistada tööpäeviti kell 9-17 telefonil 644 5119. Hind 20 eurot.

 

Print Friendly, PDF & Email