Jäta menüü vahele
01.04.2017

Ersalased lõid Venemaa arvult teise Wikimedia kasutajarühma

Rahvusvaheline Wikimedia fond kiitis heaks ersa keeles kirjutavate Wikimedia kasutajate rühma loomise. Rühma eesmärk on arendada Vikipeediat ja teisi Wikimedia projekte ersa keeles. Selline koostöövorm võimaldab kogukondi esindavatel rühmadel osaleda Wikimedia projektides ilma juriidilise isikuta.

Tavapäraselt esindavad Wikimedia liikumise huve juriidilisest isikust sõltumatud piirkondlikud organisatsioonid. Venemaal on selleks 2008. aastal loodud mittetulundusühing Vikimedia RU, mille tegevuse eesmärk on aidata kaasa vabale teadmiste levikule Venemaa Föderatsioonis, sealhulgas Wikimedia eesmärkidele vastavate projektide toetamise kaudu Venemaal (nt lobitöö riigiduumas Wikimedia huvide edendamiseks).

Viki-projektide arenedes on aga ilmnenud, et lihtsam on luua üksikisiku ümber koondunud kasutajarühmi, mis suudavad kõige paremini täita enamikku püstitatud ülesandeid. Need on eriti tõhusad väikeste Wikimedia kogukondade esindajatena, sealhulgas Vikipeedia arendamisel Venemaa keeltes. Selliseid keeleversioone on Vikipeedias praegu üle 40. Venemaa esimese Wikimedia kasutajarühma moodustasid aastal 2015 baškiirid.

Ersa vikimeedialaste kasutajarühm UG EZY on teine selline organisatsioon Venemaal. Ersa Vikipeedia (Эрзянь Википедия) toimib alates 2008. aastast ning see on Venemaa rahvaste keeltes üks arenenumaid. Alates aastast 2016 hakkasid ilmuma ka ersakeelsed Vikiuudised.

Kasutajarühm registreeriti möödunud aasta lõpus. Ersa Vikipeedia administraatori Andrei Petrovi sõnul täideti kõik vajalikud tingimused: oli olemas vajalik hulk märksõnu ja aktiivseid osalejaid ning püstitati edasised eesmärgid ja ülesanded Wikimedia projektide arendamiseks ersa keeles.

Wikimedians_of_Erzyan_language_User_Group_logo_myv
Ersa vikimeedialaste kasutajarühma UG EZY ersakeelne logo.
Wikimedians_of_Erzyan_language_User_Group_logo_ru
UG EZY venekeelne logo: Allikas: ru.wikinews.org

Venemaal tegutsevad aktiivselt ka teiste Vikipeedia keeleversioonide seltsid, näiteks udmurdi, mari, jakuudi, tatari jt ühendused. Vikimeedialased võivad ühineda erinevate tunnuste alusel ja osaleda mitmesugustel ühisüritustel. Näiteks toimuvad regulaarselt soomeugrilaste üritused. Mullu Iževskis toimunud Uurali Viki-seminar ja samal aastal alanud konkurss Viki-Uural olid pühendatud Uuraliga seotud Viki-projektidele. Joškar-Olas valmistutakse aga praegu Viki-konverentsiks, mille peakorraldajad on mari vikipeedialased.

Samas ei anna kuulumine mõnda organisatsiooni või osalemine üritustel omakeelse Vikipeedia arendamisel mingeid eeliseid. Üks Vikipeedia põhimõtteid on, et kõik panustajad on toimetamisel võrdsed ja peavad ühtmoodi täitma kõiki sise-eeskirju. Teisalt võimaldavad Wikimedia piirkondlikud ja temaatilised organisatsioonid vikipeedialastel omavahel suhelda ja kogemusi vahetada ning värvata ja koolitada uusi panustajaid. Vikipeedia aitab kaasa keelekultuuri säilitamisele ja arendamisele, mis on Venemaa eri keelte kõnelejatele eriti tähtis.

Allikas: Эрзянские википедисты создали вторую в России юзер-группу Викимедиа (ru.wikinews.org, 06.03.2017)