Sel reedel, 9. veebruaril kell 19 esietendub Eesti Rahva Muuseumi esimene teatriproduktsioon, Aleksis Kivi “Seitse Venda ehk Uurali Kajakas”, mille lavastavad Katrin Pärn ja Janek Savolainen. Lavastust mängitakse 11 korral soome-ugri näitusealal.

“Kogu lavastusprotsess sai alguse ERMis lava jaoks kohta otsides. Soome-ugri püsinäitusele jõudes olime vaimustuses ideest tuua teater muuseumisaali, sest tegelikkuses on seal kõik olemas – lavakujundusest tegelaskujude ja pealkirjani välja,” ütles üks lavastajatest, Katrin Pärn.

Melodramaatiline tragikomöödia moodustab soome-ugri püsinäitusega «Uurali kaja» nii ruumilise kui ka mõttelise terviku. Tegevus toimub näituse kolmes saalis, kus publikul avaneb võimalus mõtiskleda soomlaste ja eestlaste mõtteilma ja olemuse, vendluse ja õeluse üle nii vanasti kui ka tänapäeval.

Aleksis_Kivi_seitse_venda_ehk_Uurali_kajakas_ERM

Lavastust iseloomustab Pärna sõnutsi väga hästi ka näitust sissejuhatav lause Soome keeleteadlaselt ja etnograafilt, Matias Aleksanteri Castrénilt: «Uurali tühjadelt nõlvadelt pärit hõim on alati olnud endassetõmbunud ja erinenud ülejäänud inimkonnast.»

Laval Katrin Pärn, Janek Savolainen, Siim Angerpikk ja Silver Sepp.
Valguskujundus Taavi Toom, videokujundus Argo Valdmaa ja helikujundus Silver Sepp.
Produtsent Kadi Haamer (ERM).

Allikas: ERM toob esmakordselt teatrilava näitusealale (Postimees, 06.02.2018)