Rändnäituse “Waterfowl People” pidulik avamine Yorkis UK-s 8. mail
Fenno-Ugria rändnäitus “Waterfowl People” (Veelinnurahvas) avati pidulikult Yorki Ülikooli Spring Lane Building-majas 8.05.2025. Projektijuht Patrick O’Rourke raporteerib sündmusest.

Fenno-Ugria inglisekeelne näitus “Waterfowl People” (Veelinnurahvas) on praeguseks rännanud Suurbritanniasse, Yorki Ülikooli, kus 8. mail toimus selle pidulik avamine. Fenno-Ugria poolt olid kohal juhatuse esimees Madis Arukask ja projektijuht Patrick O’Rourke, kes näituse Yorki ülikooli ka organiseeris.
Näitus “Veelinnurahvas” (“Waterfowl People”) esitleb Lennart Meri soome-ugri rahvastest vändatud dokumentaalfilme (“Veelinnurahvas”, “Linnutee tuuled”, “Kaleva hääled” jt), tutvustades meie hõimurahvaid ja nende kultuure. Filmide ainestiku talletamiseks tehti aastatel 1969–1988 soome-ugri rahvaste asualadele korduvalt ekspeditsioone, võttegrupi töös osales etnograafe, folkloriste, kunstnikke ja kirjanikke. Näitus põhineb reisidel tehtud fotomaterjalil, mille juurde on tekstid kirjutanud ekspeditsioonil osalenud helirežissöör Enn Säde, kujunduse on teinud Peeter Laurits.
Näitus paiknes varem Sapienza Ülikoolis Roomas.
Yorki Ülikool

Yorki Ülikool rajati kuningliku põhikirja alusel aastal 1960, ning see avati kolm aastat hiljem 1963. aastal. Ülikool asetses alguses kolmes ehitises, peamiselt King’s Manoris kesklinnas ning Heslington Hallis, mis on praegu ülikoolilinnaku keskel. Spetsiaalselt ülikooli kasutuseks ehitati majad Heslington Halli ümber asuvatele rabadele aastakümnendi lõpuks.

Ülikooli rajamise ajal oli seal 230 tudengit ja 28 töötajat, kuid praeguseks õpib Yorki ülikoolis üle 20000 tudengi ning töötab üle 5000 inimese 40 kolledžis, osakonnas ning keskuses ja ülikool pakub üle 6000 kursuse bakalaureuse- ja magistritasemel.
Näitus “Waterfowl People” valmis Yorki ülikoolis koostöös ülikooli Borthwicki-nimelise arhiivide ja uurimiskogude instituudi ning keele ja keeleteaduse osakonnaga. Viimane esindab oma eriala kõige kõrgema edetabelikohaga Suurbritannia Times Higher Education’s ranking-nimekirjas The Research Excellence Framework (REF 2021).
Pidulik avasündmus

Näitus “Waterfowl People” paikneb ülikooli majas Spring Lane Building, mis valmis 2016. Majas on 26 seminariruumi, 350-kohaline loengusaal ja mitmeid õppimiskohti. Igal korrusel on lisaks koht näituse jaoks ja maja üldruumides korraldataksegi mitmeid sündmusi — maja näitused on seega hästi nähtavad paljudele õppejõududele ja ülikooli töötajatele.

Näituse avas ülikooli kunstikuraator Helena Cox, kes võttis külalised ja sündmuse osalejad südamlikult vastu ja rääkis oma sõnavõtus rahvusvahelise koostöö tähtsusest. Ülikool on väga tänulik Euroopas rännanud näituse saabumise üle, kinnitas ta.

Borthwick-instituudi arhiivihoidja Gary Brannan pidas avakõne, milles ta rõhutas teadustöö olulisust, mis on vajalikuks eelduseks näituste jaoks nagu “Veelinnurahvas”. Huvitav oli teada saada, et instituudis hoitakse vana soomekeelset piiblit, mis on ostetud Narvast varauusajal! See on vaid üheks näiteks paljudest aaretest, mida ülikooli arhiivides leidub.

Keele ja keeleteaduse osakonnast võttis sõna professor Dunstan Brown, kes tervitas külalisi ja toonitas näituse tähtsust ning selle aluseks olevat teadustööd keeleuuringute rahvusvahelises kontekstis. Professor Brown on näituse projekti juhtinud Patrick O` Rourke’i kunagine juhendaja ja ta oli ka Fenno-Ugria esimene kontakisik näituse saamiseks Roomast Yorki.

Fenno-Ugria projektijuht Patrick O’Rourke tänas oma sõnavõtus ülikooli Fenno-Ugria poolt, meenutades soojalt oma õpinguteaega. Ta tutvustas näituse tausta, andes ülevaate nii Fenno-Ugriast organisatsioonina kui ka soome-ugri rahvastest üldiselt. Ta rääkis ka sellest, kuidas jõuti tänase arusaamani soome-ugri keelkonnast ja sellega seotud poliitilistest sündmustest, mis eelnesid Lennart Meri ajale.

Fenno-Ugria juhatuse esimees Madis Arukask jätkas sissejuhatust teemasse, rääkides Lennart Meri filmidest, mis valmisid ekspeditsioonide käigus hõimurahvaste juurde. Ta tutvustas ka Lennart Meri kui kirjanikku, režissööri ja eestlaste soome-ugrilise identiteedi arenemise vaatest olulist tegelast. Lisaks kinkis Madis Arukask Fenno-Ugria poolt ülikoolile Lennart Meri filmide DVD-kogu, mille üle ülikool oli väga rõõmus.

Avasündmus oli edukas ja õnnestunud. Sündmus peeti positiivses vaimus ja sõnavõttudele järgnesid huvitavad vestlused. Fenno-Ugria avaldab tänu Yorki Ülikoolile näituse vastuvõtmise eest!
Pidulike avasündmusele järgneb töötuba ja Meri filmide näitamine järgmise sügissemestri jooksul.