Jäta menüü vahele
Kuhmo. Pajakkakoski. Foto: Ville Heikkinen

Karjala märgiline tähendus

Fotol on soome-ugri kultuuripealinn 2023 Kuhmo sügisene ilu

Konverentsi töökeeled on eesti ja soome, ettekandeid ei tõlgita.
TASUTA, palume oma osalusest teada anda:

Karjala on andnud soomlastele Kalevala, Kalevala aga meile Kalevipoja. See on märk ning samas ka sild Eesti ja Soome vahel. Kuid milline on see Karjala? Mida kujutab endast see maa, mis asub Venemaa ja Soome vahel, nihkudes vägisi kord siia- kord sinnapoole riigipiiri. Mõlemal riigil on Karjalas ja karjalastes oma märgilised huvid. Kas soomlastele on Karjala kultuurilise iseolemise häll ja venelastele pelgalt geopoliitiline vallutus? Millised huvid on aga karjalastel endil, kas on üldse küsijaid?

Karjala seostest Eesti ja Soomega, Karjala ajaloost, keeltest ja kultuurist räägivad oma ettekannetes ajaloolased Pekka Kauppala, Eero Medijainen, keeleteadlased Jaan Õispuu ja Janne Saarikivi. Soome-ugri kultuuripealinna 2023 Kuhmo programmi tutvustab selle üks eestvedajaid, etnomusikoloog Maari Kallberg.

kava
  • Ajaloolane dr. Eero Medijainen “Karjala ja Eesti rahvusvaheliste suhete taustal 1921–1922”
  • Keeleteadlane dr. Janne Saarikivi “Karjala tähendus Soomes 19.–20. sajandil”
  • Ajaloolane dr. Pekka Kauppala “Mille poole karjalased Vene revolutsiooni pikkadel aastatel 1917–1922 tegelikult püüdlesid?” / Mihin itäkarjalaiset todella pyrkivät Venäjän vallankumouksen pitkinä vuosina 1917–1922?
  • Keeleteadlane dr. Jaan Õispuu “Karjala kirjakeele velmamise mitu nägu”
  • Etnomusikoloog Maari Kallberg “Kuhmo – soome-ugri kultuuripealinn 2023” / Kuhmo – suomalais-ugrilainen kulttuuripääkaupunki 2023

Konverentsi modereerib Fenno-Ugria nõunik Jaak Prozes.

14.10.2022
14:00-17:00
hõimupäevade logo, valge taust

Sündmus on osa sarisündmusest Hõimupäevad 🌌 2022