Soome-ugri rahvaid tutvustav sündmustesari loob sel aastal sildu ajastute, põlvkondade ja kultuuride vahele. Nii ilmestab seekordseid Hõimupäevi soome-ugri rahvaste jaoks märgiline Linnutee.
Piletid Piletilevist 13 eurot ja 9 eurot (üliõpilased, pensionärid) Kohapeal 15 ja 10 eurot Lapsed ja noored kuni 18a TASUTA!
Hõimupäevadel on alati kokku saanud eri maades elavad soome-ugri rahvad. Praegusel ajal, kui ühel ja teisel pool piiri elatakse erinevates maailmades ja päriselt kohtumine on võimatu, hoiame taas suhteid pigem kirja teel. Meiegi kirjutame oma kontserdiga kirja, nii nagu karupeiedel kirjutatakse kiri taevajumal Num Torumile. Me kirjutame kaugel elavatele sõpradele-sugulastele ja räägime pisikestest asjadest, mis meid kõigest hoolimata siin- ja sealpool ühendavad ja seovad. Meie ühise kirja lavastab Anne Türnpu, kujundab kunstnik Epp Kubu. Publiku ette astuvad Eestis tegutsevad mari, udmurdi, ersa, mokša, komi, vadja, soome folklooriansamblid ja solistid. Kaugemateks külalisteks on seekord Ventspilsi liivi ansambel Kāndla, ungari ansambel Korinda ja soome runolaulik Maari Kallberg.
Kell 19 astub lavale Ume saami muusik Katarina Barruk Norrast. Üle Euroopa tuuritanud ja sel kevadel ka Tallinn Music Weeki Fenno-Ugria õhtul esinenud artist on oma laulude ja heliloomingu eest pälvinud Rootsi ühe olulisema kultuuriauhinna Skaps Kulturbärarpris. Tema selge ja võimas hääl koos jäägitu lavalolekuga loob sügavalt puudutava, ent väga jõulise atmosfääri. See on raevukas ja samas maalähedane segu popmuusikast, traditsioonilisest joiust ning improvisatsioonilistest elementidest. Lauljatar musitseerib koos kitarrist Arnljot Nordvikiga. Katarina Barruki intervjuu
Soome-ugri rahvaid tutvustav sündmustesari loob sel aastal sildu ajastute, põlvkondade ja kultuuride vahele. Fenno-Ugria eestvedamisel toimuv festival Hõimupäevad 2022 kannab teemapealkirja “Sild üle aegade”. Kontserdid kõlavad nii Tartus kui ka Tallinnas ja toimub ka traditsiooniline konverents. Üle Eesti rändavad mitmed temaatilised näitused. Tallinnas ja Tartus linastub filmiprogramm, toimub ka kirjandusõhtu. Sündmustekalender täieneb jooksvalt!
Kaunis tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana. Nii heiskame hõimurahvaste auks ka riigilipud.
Soome-ugri rahvaid tutvustava ja koostööd edendava sündmustesarja peamine eestvedaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Alates 2018. aastast kuuluvad Hõimupäevad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.
Fenno-Ugria kauaaegne juhatuse esimees Mart Meri on öelnud: “Võib-olla on hõimupäevade sõnum arusaamises, et meil on üksteiselt paljugi õppida. Õppida, kuidas tagada oma kultuuriline järjepidevus. Õppida teistest kultuuridest laenama nii, et see muudaks meid endid rikkamaks ja mitte vaesemaks. Õppida, kuidas ellu kutsuda rahvuslikke asutusi, kuidas arendada emakeelset haridussüsteemi. Õppida üksteise kogemustele toetudes.”
#HõimuPäevad #FinnoUgrianDays #дниродственныхнародов