Jäta menüü vahele
04.02.2025

Vepsa kultuuriselts tähistas 35. sünnipäeva seminariga

30. jaanuaril toimus Petroskois (Petrozavodsk) Karjala Rahvaste Sõpruse majas Vepsa Kultuuriseltsi 35. sünnipäeva tähistamine.

Vepsa kultuuri seminar 2025

Sünnipäeva puhul korraldati seminar „Kultuur ja keel: täna, homme ja alati“ . Eelkõige võeti seminaril kokku 35 aasta jooksul tehtud töö, samuti arutati vepsa keele säilitamise, arendamise ja toetamise küsimusi.

Seltsi tegevuse alguses olid prioriteediks kirjakeele loomise, vepsa kultuuri ja kirjanduse arendamine, mille kandvaks jõuks pidi olema kool – nii rääkisid seminari korraldajad. Vepsa Kultuuriseltsi algatusel sai vepsa rahvas 2000. aastal Venemaa Föderatsiooni põlisrahva staatuse. Tänu teadlastele, kes moodustavadki vepsa kultuuriseltsi tuumiku, loodi 1989. vepsa tähestik ja hakkas arenema kirjakeel. Hakkasid ilmuma vepsa keele õpikud, sõnaraamatud, ilukirjandus ja perioodilised väljaanded. Vepsa keel hakkas kõlama raadios ja televisioonis, seda hakati õpetama koolis ja ülikoolis, rääkis õhtujuht, Karjala rahvusteatri näitleja Aleksandra Aniskina.

Seminari külalisteks olid teadlased, lingvistid, vepsa keele õpetajad, muuseumite ja kultuurimajade töötajad, ühiskonna aktivistid ja riigiametnikud.

Vepsa keele areng ei ole lõppenud, peale kasvab noori aktiivseid spetsialiste, kes ei ole ükskõiksed vepsa keele suhtes, rääkis oma kõnes Karjala Vabariigi seadusandliku kogu spiikri kohusetäitja Olga Šmajenik. Vepsa keelt ei õpetata mitte ainult koolides ja ülikoolis, aga ka keelekursustel Petroskois (Petrozavodsk) ning Äänisjärve (Onego) äärses rajoonis. Selts aitab kaasa õppevahendite loomisel. Olga Šmajenik rõhutas seltsi tähtust vepsa rahvusidentiteedi ja ajaloopärandi säilitamisel, ta rõhutas, et väga olulised on inimesed, kes seisid seltsi asutamise juures, aitasid luua seadusandlikku baas, mis võimaldab säilitada väikese rahva eripärasid. Need inimesed olid Anatoli Petuhov, Zinaida Strogalšikova, Nina Zaitseva, Rjurik Lonin, Aleksander ja Roza Maksimovid, ütles Šmajenik. Pärast kõnet autasustas spiiker seadusandliku kogu aukirjadega vepsa keele õpetajat Nadežda Petrovat (Petroskoi Elias Lönroti nim. soome-ugri kool) ja direktorit Natalja Bõkovat (Šoutarve/Šeltozero kool).

Lisaks võtsid üritusest osa Karjala Vabariigist Venemaa Föderatsiooni riigiduumasse valitud Valentina Pivnenko ja vabariigi regionaalpoliitika minister Sergei Kiseljov.