Venemaal tähistati UNESCO rahvusvahelist emakeelte päeva etteütlustega
Rahvusvahelist emakeelte päeva 21.02 tähistati ka Venemaa Föderatsioonis laialdaselt, eelkõige rahvuskeelseid etteütlusi korraldades, mõnel pool ka tänati tublimaid keeleaktiviste.
UNESCO emakeele päeva algsest ideest, mis puudutas emakeele kasutamise õiguse küsimusi, aga kusagil ei räägitud: näiteks õigusest emakeelsele haridusele või kohtupidamisele.
Venemaa rahvustevahelise ajakirjanduse gildi esimehe Margarita Ljange sõnul on emakeele päev suur pidupäev ja hea põhjus teha kokkuvõtteid, meenutada uusi praktikaid ja projekte, mida on läbi viidud selles valdkonnas. “Venemaa koolides õpetatakse 87 keelt, selles on Venemaa tšempion – mitte kusagil maailmas ei kasutata riigi haridussüsteemis nii paljusid keeli“. Samas on teada, et soome-ugri keelte õpetamisega on Venemaal lood halvad, parimal juhul õpetatakse neid keeli kaks korda nädalas ja sedagi vaid lapsevanemate sooviavalduse alusel.
Aga tõesti etteütlusi korraldati tõesti palju, näiteks Jamali-Neenetsi autonoomses ringkonnas toimus etteütlus 45 erinevas kohas: nii tundra- kui metsaneenetsi keeles, handi keele šurõškari-, surguti- ja uurali dialektides, komi keele ižma dialektis ja sölkupi keeles. Tekstid koostasid kohalikud kirjanikud, neid lugesid ette spetsialistid ja eksperdid põlisrahvaste seast. Näiteks neenetsikeelne etteütlus oli pühendatud põhjapõdrakasvataja elule, komi tekst aga traditsioonilistele pidustustele. Eelmisel aastal võttis etteütlusest osa 815 regiooni elanikku, kuid pole teada, kui palju oli osalejaid tänavu.