Jäta menüü vahele
31.01.2024

Vassili Pektejev 70

23. jaanuaril sai 70. aastaseks Vassili Pektejev, M.Šketani nimelise Mari rahvusteatri kunstiline juht, lavastaja ja näitleja, luuletaja ja muusik.

Vassili Pektejev

1990ndatel oli ta üks aktiivsemaid mari rahvusliku liikumise eestvedajaid, aastail 1992-2000 valiti ta korduvalt mari rahva juhiks – onjožaks.

Vassili Pektejev sündis 1954. aastal Mari ANSV-s Morko rajoonis Uilemi külas. 1973. aastal asus ta õppima Mari riiklikku pedagoogilisse instituuti ajaloo-keeleteaduskonda, 1975. aastal aga Leningradi teatri-, muusika- ja kinematograafia instituudi režissööride teaduskonda, mille lõpetas 1980. Diplomilavastuseks valis Pektejev mari näitekirjandusklassiku Miklai Rõbakovi näidendi „Metsik mesi“. Pärast õpingute lõppu asus ta tööle lavastajana Mari riiklikus rahvusteatris, 1987. aasta sai pealavastajaks ja 1992. aastal M.Šketani teatri kunstiliseks juhiks, kellena töötas kuni 2002. aastani.

90ndatel oli Pektejev maride rahvusliidrina opositsioonis valitsusega, samuti vabariigi presidendiga. 2002. aastal teravnesid suhted Mari El vabariigi tollase presidendi Leonid Markeloviga niivõrd, et kogu rahvusteatri juhtkond, sealhulgas Vassili Pektejev vabastati ametist. Ajalehes Helsingin Sanomat ilmusid mitmed Mari vabariigi presidendi rahvuspoliitikat kritiseerivad artiklid, sest Leonid Markelov soovis ühendada kahte mari teatrit ja vähendas mari keele õpetamist koolides. Vassili Pektejevi organiseerimisel toimusid maride protestimiitingud ja maride rahvusprobleemid tõstatusid Euroopa Nõukogu parlamentaarses assamblees.  

Vassili Pektejev toetas energiliselt soome-ugri rahvaste teatrite koostööd, ta on üks soome-ugri rahvaste teatrifestivali initsiaatoreid, tema lavastus „Kolle“ sai ka 1992. aastal Ižkaris (Iževsk) toimunud I soome-ugri rahvaste teatrifestivalil peapreemia. Enam-vähem regulaarselt toimuvad Marimaa pealinnas Joškar-Olas soome-ugri rahvaste teatrifestivalid „Maijatul“ tänini. Enne Venemaa kallaletungi Ukrainale võtsid neist alati osa ka Eesti ja Soome teatrid.

Konflikti tõttu  Mari El vabariigi juhtidega oli Vassili Pektejev 2002. aastal sunnitud vabariigist lahkuma ja lavastama mujal, näiteks Kalmõki Vabariigis. Samal ajal töötas ta Peterburi teatriinstituudis dotsendina. Alates 2018. aastast töötab Vassili Pektejev aga taas kunstilise juhina M.Šketani nim. Mari rahvusteatris.  Tema ja tegelikult ka mari rahva peamine vaenaja, vabariigi endine president ja riigipea Leonid Markelov istub samast aastast altkäemaksu võtmises süüdimõistetuna vangis.  

Tänavu tähistab Vassili Pektejev tema auks veebruarist kuni aprillini  korraldatud teatrifestivaliga oma 70. sünnipäeva. Plaane on tal endiselt palju. Fenno-Ugria soovib Vassili Pektejevile õnne ja tervist, et plaanitu täituks!