COVID-19 viirusest tekkinud olukord ei luba hetkel täpselt määratleda, millises vormis ja mahus seekordne Hõimupäevade tervikprogramm toimub. Kuna aga 2020. aasta on Eestis kuulutatud digikultuuri aastaks, siis soovime Tartus toimuvad hõimupäevade peakontserdi tuua otseülekandena kätte kogu soome-ugri maailmale, riigipiiride avatusest ja viiruse levikust sõltumata. Allpool anname ülevaate kavandatud muusikaprogrammist (täiendamisel!). Kuupäevade kaupa saab ülevaate kavalehelt. Sisulised ülevaated: Konverents, Kirjandus ja Näitused.
Hõimupäevad 2020 peakontserdid TARTUS ja TALLINNAS
LAUPÄEVAL, 17. oktoobril kell 16
- Hõimupäevad 2020 peakontsert “Tee akkuna avõõ!”
- Kontserdi kava:
- EV kultuuriministri Tõnis Lukase tervitus
- ◊ Fenno-Ugria Asutuse juhatuse liige Tõnu Seilenthal kuulutab välja HTM hõimurahvaste programmi teaduspreemia ja Fenno-Ugria Veelinnurahva rahastu stipendiaadi
- ◊ Udmurdi tervitus (Ar-God – udmurdi-eesti folklooriansambel)
- ◊ Mansi tervitus (video)
- ◊ Eesti tervitus (Väike Hellero ja Kännu peal käbi)
- ◊ Mordva tervitus (Toorama, video)
- ◊ Vadja ja isuri tervitus (Narva folklooriansambel Suprjadki ja vadja pereansambel Maaväći)
- ◊ Neenetsi tervitus (video)
- ◊ Mari tervitus (Anna Miśina-Makeev ja Pavel Kutergin; Anna Miśina ja erinevad kaasesinejad)
- ◊ Karjala ja Soome tervitus (Arto Rinne, video)
- ◊ Ingerisoome tervitus (ansambel Röntyskä)
- ◊ Komi tervitus (video)
- ◊ Saami tervitus (video)
- ◊ Ungari tervitus (folkansambel PásztorHóra)
Digikultuuri aastale pühendatud kontserdi lavastas Kadi Haamer.
Ülekande tegi MINDmedia meeskond / FB@minf99. Kontserti saab järelvaadata.
Peakorraldaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus.
Soome-ugri rahvaste rahvalaul ja luuletajate looduslähedane, nõtke ning rikas keelekasutus annab etnoloogilise pärandi kõrval virgutavat tunnistust, et kuulume loodusrahvaste hulka. Digiajastu tehnika võimaldab soome-ugri rikkalikul traditsioonil ja ka kaasaegsel pärandil ülikiirelt ja lihtsalt levida, mis kokku loob tõeliselt avardava ja äratava kogemuse. Kutsume kõiki sellest ühisest ja kosutavast rikkusest Hõimupäeval ERMis osa saama!
PÜHAPÄEVAL, 18. oktoobril kell 17
- kontsert-lavastus “Soome-ugri maastikud” – Veljo Tormise soome-ugri rahvamuusikal põhinevast kooriloomingust ja ehedast rahvamuusikast – Tallinna Vaba Lava teatrikeskus:
- ◊ segakoor Vox Populi (dirigent Janne Fridolin)
- ◊ soome-ugri rahvaste laulikud Maria Korepanova, Nikolai Anisimov, Anna Mišina-Makeev, Natalia Ermakov, Laura Šmideberga
- ◊ folkansambel PásztorHóra Ungarist,
- ◊ Tallinna udmurtide lauluansambel Ošmes ja Pavel Kutergin (karmoška)
- ◊ Tallinna Mari Seltsi folklooriansambel
- ◊ Eesti-Mordva Seltsi ansambel Vastoma
Helilooja Veljo Tormis 90. sünniaastapäevale pühendatud kontserdi lavastavad Anne Türnpu ja Eva Koldits, kunstnik Kairi Mändla.
Piletilevis müüdava pääsme hind on 10 eurot, kuni 18-aastatele sissepääs prii. Pileteid on müügis ka enne kontserti. Kontserdil soovitame kanda kaitsemaski.
Muud kontserdid:
KOLMAPÄEV, 14. oktoober
- → kell 19 – Hõimupäevade peoõhtu Põlvas udmurdi ja seto kollektiividega
- ◊ Seto kombestikku ning laulu- ja tantsutraditsiooni tutvustavad Põlva Seto Selts leelokoorid Iloline, Velo ning Madara.
- ◊ Sugulasrahva udmurtide pärimusmuusikat, tantse ja laule tutvustab peoõhtul Tartu udmurdi ansambel Jumšan Gur.
Tartus õppivad ja elavad udmurdid on asutanud oma folklooriansambli Jumšan gur ehk Peoviis juba 2006. aastal ning tutvustavad meelsasti oma kodukoha rahvakultuuri, kui neid esinema kutsutakse. Ansambli koosseis on tegutsemisaja jooksul pidevalt muutunud, kuna see koosneb peamiselt tudengitest. Samas on ka staažikamaid osalejaid, kes on ansambli koosseisus olnud selle algusajast peale. Vaata udmurdi ansambli esinemisi: https://youtu.be/jY4UyFvDADs ning https://youtu.be/gMPZ_2KVqKQ
Peole sissepääs prii.
Korraldab Põlva Seto Selts. Sündmust toetab Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp ja Põlva Seto Selts.
NELJAPÄEV, 15. oktoober
- → kell 19 – Kultuurikohvik: Ruhnu saare viiulitrio ja ansambel Trepp – Tallinna vanalinna kohvikus Ait (Vene tn 14)
- Kultuurikohvik on kontsert-vestlusõhtute sari pärimusmuusika sõpradele. Hõimupäevadele pühendatud õhtul kohtuvad Ruhnu saare viiulitrio ning mari-jaapani-udmurdi ansambel Trepp.
- ◊ Ruhnu saare viiulitrio põimib kokku eri sajanditest pärit Ruhnu muusika, meeleolud, peod, argipäeva, looduse, inimesed minevikust ning tänapäevast. Koosseis: Karoliina Kreintaal (laul, viiul, vioola), Lee Taul (laul, viiul), Sänni Noormets (laul, viiul, vioola).
- ◊ Ansambel Trepp on omapärane sulam marilanna arhailisest laulust ja küsle-mängust, jaapanlanna kandle- ning udmurdi karmoškamängust. Koosseis: Anna Makeev (laul), Sakiko Ishii (kromaatiline kannel) ja Pavel Kutergin (karmoška).
Kontserdist tehtud ülekannet saab uuesti vaadata klõpsates lingile.
Toimub koostöös Eesti Folkloorinõukoguga.
LAUPÄEV, 17. oktoober
- → kell 11-17 – Hõimupäev Pärnus – Nooruse Maja (Roheline 1b)
- ◊ Päev algab rahvamuusikute koolitusega. Kavas Soome ja Eesti pilli- ja laululood. Oodatud on igas vanuses mängijad ja kõiksugused pillid!
- ◊ Juhendavad Mooste rahvamuusikakooli õpetajad Krista Sildoja ja Ott Kaasik.
- ◊ Huvilistel palume võtta ühendust Kaija Rytköneniga, rytkonenkaija@gmail.com. Osalemine on tasuta, toitlustus 10 eur/inimene.
- → kell 18-20 Hõimupäeva kontsert Pärnus – Nooruse Maja (Roheline 1b).
- ◊ Mooste rahvamuusikakooli ansambel,
- ◊ viiuliansambel Pärnu Spelmanslag,
- ◊ Pärnu ingerisoomalste rahvatantsugrupp Kullero
- ◊ ning erinevad väikesed kooslused, kes osalesid rahvamuusikute päevasel koolitusel.
- → kell 21 alates: Hõimupäeva jämminguõhtu Pärnus – Alex Maja keldrirestoran (Kuninga 20, Pärnu). Kõik on teretulnud oma pillide ja lauluhäälega.
KOLMAPÄEV, 28. oktoober
- → kell 18 Hõimupäevade klassika 2020. Soome-ugri harmooniad – Maarjamäe lossis
- Esinevad Tallinna Keelpillikvartett ja pianist Diana Liiv.
- Kavas hõimurahvaste heliloojad:
- ◊ Aulis Sallinen (soome),
- ◊ Ernst von Dohnányi (ungari),
- ◊ Andrei Ešpai (mari),
- ◊ Mihkel Lüdig (eesti),
- ◊ Rudolf Tobias (eesti).
Piletid 8 ja 10 eurot müügil kohapeal.
Kontsert toimub koostöös Fenno-Ugria Asutuse ja Hõimupäevadega.
Kontserdikavas on ungari, mari, soome ja eesti heliloojate kammermuusika keelpillikvartetile, klaverile ja harmooniumile. Kui ungari helilooja Ernst von Dohnányi serenaad keelpillitriole pakatab elujõust ja energiast, siis eelkõige ooperiloomingu poolest tuntud soome helilooja Aulis Sallineni leinamarss harmoneerub järjest sügavamalt maad võtva sügisega. Eesti heliloomingust on esitusel koosseisu poolest üsna rariteetsed leiud – Lüdigi ja Tobiase teostes kõlav harmoonium toob kontserdile veidi jõuluhõngu. Ester Mägi “Rõngu viis” ja mari helilooja Andrei Eshpai ungari rahvaviisid on aga tõelised pärlid rahvamuusika sugemetega klassikalisest muusikast.
Hõimupäevad on kõige olulisem soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav avalikkusele suunatud sündmustesari Eestis. Hõimupäevad kuuluvad rahvusvahelise folklooriühenduse CIOFF festivalide hulka.