Jäta menüü vahele

XXIV Viljandi pärimusmuusika festival

VPMF_suur_logo

Seekordse Viljandi pärimusmuusikafestivali teema on pühendatud ühele kaunimale ja väljendusjõulisemale looduslikule helile maailmas – naise häälele.

 

 

 

 

Márta Sebestyén. Foto: László Perger

29. juulil kell 18 Pärimusmuusika Aidas
31. juulil kell 16 Kaevumäel

toob kuulajateni Ungari naise hääle Márta Sebestyén.

Márta Sebestyén astub üles koos oma ansambliga, kuhu kuuluvad:

Julianna Laposa – viiul
Pál Havasréti – kontrabass, rataslüüra, lööktšello
Zoltán Szabó – torupill, vilepillid jt puhkpillid

Márta Sebestyén on Ungaris ainus, kes on saanud tiitli UNESCO kunstnikud rahu nimel (UNESCO Artist for Peace), ta on ka Ungari Kunstide Akadeemia kirjavahetajaliige. Márta Sebestyén on sünnist saati elanud muusika lummuses, seda ka tänu emale, kes on muusikapedagoog, Zoltán Kodály õpilane. Eriti kütkestas teda rahvalaulude maailm, nende esitamisega pälvis tema anne tähelepanu juba väikese tüdrukuna.

Ta kuulub nende väheste ungari artistide hulka, kes esindavad traditsioonilist ungari kultuuri muutuste ja muudatusteta nii kodumaal kui laias maailmas. Tema kontsertidel elustub Béla Bartóki ja Zoltán Kodály kogutud, juba peaaegu unustuse hõlma vajunud rahvalaulutraditsioon. Tema anne, koolitatud hääleaparaat ja võluv loomus on temast teinud originaalse nähtuse. Vähe on riike, kus Márta Sebestyén poleks ungari kultuuri esindanud kas sooloesinejana või koos kaasmuusikutega. Ta on laulnud Jaapani keisri ees, aga ka Hispaania kuningas ja Inglise valitseja on tänu temale kuulnud ungari rahva laule. Ta on oma kodumaa tõeline kultuurisaadik. Ta on pälvinud kõik Ungari autasud, mille üks kunstnik võib saada: aasta lauljanna (1984), Ferenc Liszti auhind (1991), Kossuthi preemia (1999), Prima Primissima auhind (2003), Ungari vabariigi ordeni rist (2005). Itaalias on ta pärjatud Diploma alla Carriera ja Chinciano Fellini auhinnaga. Ta on laulnud mitu Oscart võitnud filmis „Inglise patsient“ ja Grammy auhinna saanud Deep Foresti maailmamuusikaalbumil.

30. juulil kell 17 Rohelisel laval esinevad ersa muusikud ansamblist Mordens (Mariia Kochetkova, Olga Semizvonkina  ja Roman Galishnikov) ning udmurdi ansambel Dukes (Jevgeni  Bikuzin ja Tatjana Tihonova).

Festivali koduleht: folk.ee

 

 

 

 

28.-31.07.2016
Viljandi Lossimäed, Viljandi
13:00-22:00