Jäta menüü vahele

Tiir ümber päikese. Kolodozero

Dokumenatlist-fotograafi Jekaterina Solovjova näitus

Dokumenatlist-fotograafi Jekaterina Solovjova näitus
Kuraator Annika Haas
Kujundajad Annika Haas, Anne Järvpõld.

Dokumentaalfoto näitus “Tiir ümber päikese. Kolodozero” jutustab raju loo Tallinnast pärit punk-preestrist Arkadist. Saksamaal Hamburgis elava vene dokumentaalfotograaf Jekaterina Solovjova jälgis oma kaameraga tema elu ja tegemisi Karjalas Kolodozero külakeses aastatel 2009–2018, kuni Arkadi traagilise surmani.

Kogu fotoprojekt on pildistatud analoogkaameraga ja kasutades must-valget negatiivfilmi. Näitusel on esitatud pimikus käsitsi hõbeželatiinmeetodil valminud originaalteosed. Fotograaf kavatseb projekti “Tiir ümber päikese. Kolodozero” jätkata ja dokumenteerida sealse elu kulgemist ka pärast punkpreester Arkadi surma.

Arkadi oli oma lühikese elu jooksul seotud Tallinnaga, kus ta kasvas 1973. aastast ja elas Eesti taasiseseisvumiseni 1991. Koolis oli ta terane, luges palju ja jumaldas jalgpalli. Tema koolivorm oli seepärast alati määrdunud ja tolmune. Kui Nõukogude Liit hakkas lagunema, pöördus Arkadi religiooni poole. Noorukina  hakkas ta käima õigeusu jumalateenistustel. Arkadi tervitas soojalt Eesti iseseisvumist, käis meeleavaldustel ja jäädvustas neid sündmusi oma kaameraga. Loo peategelase unikaalsed fotod üleminekuaja Eesti meeleoludest on esitatud ka näitusel. 

Fotograafist

Dokumentaalfotograaf Jekaterina Solovjova (s 1977) on sündinud Moskvas, lõpetanud seal ülikooli ajakirjanduse erialal, kuid elab ja töötab alates 2006. aastast Saksamaal Hamburgis. Tema loominguline töö keskendub peamiselt endise Nõukogude Liidu maades elava maarahva elule. Eriliselt võtab ta fookusesse religioossete traditsioonide ja tavadega seotud inimesed, näidates nende vaimseid püüdlusi, elu ja saatusi. Solovjovalt on ilmunud kaks dokumentaalset fotoraamatut: “Palverännak” (2014, kirjastus Bad Weather Press, Amsterdam) ja “Tiir ümber päikese. Kolodozero” (2018, kirjastus Schilt, Madrid). Tal on toimunud isikunäitused Saksamaal, Venemaal, Itaalias, ta on osalenud paljudel rahvusvahelistel grupinäitustel USAs, Venemaal, Saksamaal jm. Oma projektidega on kunstnik pälvinud mitmeid rahvusvahelisi auhindu – ta on näiteks Helsingi Fotofestival 2018 võitja, Critical Mass Awards 2018 äramärgitu, 2017 Landskruna Photofestival äramärgitu, 2017 Moscow Photobookfest kolmas koht jne.