Jäta menüü vahele

Näitus “Vadjamaa” Narva linnuses

vadjamaaNarva linnuse torni esimesel korrusel on avatud näitus „Vadjamaa“.

Vadjalased (vene allikates vod’, omanimetus vadjalain, pl. vadjalaizõt) on keskaegse Vadjamaa elanike järeltulijad. Kunagine Vadjamaa, hilisem Ingerimaa on osa tänasest Loode-Venemaast − Peterburist edelas ja piirilinnast Narvast idapool.

Vadjalased on teadaolevalt vanimad Ingerimaa põliselanikud, kes osalesid Novgorodi riigi rajamises. 16. sajandi keskpaigas oli Narvas 40–50 maja, elanike arv ei ületanud 500–800 inimest: 20% olid sakslased, ülejäänud vadjalased, eestlased ja venelased.

Vadja keelt kõneldakse veel kolmes külas ajaloolisel Vadjamaal – Jõgõperäl (Krakolje), Liivtšüläs (Peski) ja Luutsas/Luuditsas (Lužitsõ). 2010 aastal toimunud ülevenemaalisel rahvaloendusel määratlesid end vadjalastena 64 inimest.

Näitusel on esitatud 18.-19. sajandi Vadja naiste kostüümide koopiad. Lõigete ja tikandite skeemid töötlesid ning kostüümid valmistasid Vadja kultuuriseltsi meistrid muuseumides hoiustatud näidiste järgi – Eesti Rahvamuuseumist, Soome Rahvamuuseumist, Kingisepp koduloomuuseum (Venemaa). Rekonstrueerimise autorid on Jekaterina Kuznetsova, Olga Kosulina, Irina Karšibajeva ja Jekaterina Nikolajeva. Infostendide kujundus – Jekateina Kuznetsova.

11.-28.08.2016