Jäta menüü vahele

ERMi näitus “Ajanihe: udmurdi noorte palvused” Tallinna Ülikoolis

Neljapäeval, 21. märtsil kell 16 avatakse Tallinna Ülikoolis Eesti Rahva Muuseumi näitus „Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017“. 

Näituse avavad Eesti Rahva Muuseumi direktor Alar Karis, Tallinna Ülikooli rektor Tiit Land ja Fenno-Ugria Asutuse nõunik Jaak Prozes.

Näituse avamisel esitab unikaalseid ja arhailisi udmurdi viise ansambel Invis Tatarstanist Varkled-Bodja külast.

Näitus on viies keeles ja pühendatud UNESCO rahvusvahelisele põliskeelte aastale 2019 ning jääb avatuks 3. maini 2019.

Näitus on valminud Eesti Rahva Muuseumi ja Kuzebai Gerdi nimelise Udmurdi Rahvusmuuseumi (Iževsk, Venemaa) koostöös. Projekti toetas Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi hõimurahvaste programm.

 

Lisainfo:

Foto- ja filmiprojekt tutvustab udmurdi noorte initsiatsiooniriitusi ehk üleminekurituaale, millega tähistatakse nende vastuvõtmist kogukonna täiskasvanud liikmete sekka. Tänapäeval kohtab sellist riitust Euroopa rahvaste seas üsna harva ja ka udmurtidel on see säilinud ainult ühes kohas – Tatarstanis Agrõzi rajoonis Varkled-Bodja külas. Seal ei katkenud see traditsioon isegi nõukogude ajal ja on elujõuline ka tänapäeval.

Näitusel on esitatud kahe uurimisrühma etnoloogiliste välitööde materjalid. See on kombestiku visuaalne jäädvustus, kus on kasutatud ajale omast salvestustehnikat: filmikaamerat aastal 1993 ning digikaamerat aastal 2017. Märkimisväärne on seegi, et objektiivi ette on jäänud kahe põlvkonna kombetalitus – nimelt osalesid 2017. aasta palvustel ka 1993. aasta palvetajate lapsed.

 

Näituse kuraatorid: Nikolai Anisimov, Svetlana Karm, Arp Karm, Eva Toulouze

Kujundaja: Jane Liiv

ERMi näituste juht: Kristjan Raba

 

Lisainfo ERMi kodulehel: www.erm.ee/ajanihe

 

Seotud sündmused:

  • Teisipäeval, 19. märtsil kell 17.15–18.45 toimub Fenno-Ugria Asutuses (Pärnu mnt 28-9) põliskeelte aasta raames udmurdi keele ja kultuuri tund. Selle kohta saab rohkem lugeda SIIN.
  • Neljapäeval, 21. märtsil kell 19 toimub ansambli Invis kontsert Vanalinna Muusikamajas. Korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus. Lähem teave kontserdi kohta SIIN.
3.05.2019
17:00