Jäta menüü vahele
18.02.2024

Permikomi kirjakeele päeva tähistatakse postkaartide saatmise ja etteütlusega

Permikomi kirjakeele päeva 17. veebruaril tähistatakse Permi krai kuberneri käskkirja alusel 2010. aastast. Nagu tavaks on saanud, korraldatakse selle päeva puhul permikomi keele populariseerimiseks mitmeid üritusi ja aktsioone.

teatrietendus "Kukushka"
Teatrietendus "Kuku, kuku käokene" Permi-Komi rahvuslikus teatris

Sel aastal saab iga Permi-Komi piirkonna pealinna Kudõmkari elanik või külaline tasuta saata permikomikeelse postkaardi mistahes paika Venemaa Föderatsioonis. Aktsiooni „ Komi gižöt“ („Komi postkaart“) korraldajaks on Komi-Permi kultuurikeskus. Keskuse töötajad aitavad postkaarte ka permikomi keeles vormistada. Neil on enamasti kujutatud permikomi rahvuslikke poolmüütilisi isikuid ja kangelasi.

permikomi karu postkaart

Permi-Komi piirkonna koduloomuuseumis aga toimub aktsioon „Asj gimnön goralö gögör komi kõv“ („Las kõikjal kõlab hümnina komi keel“), toimuvad permikomikeelsed teatrielementidega ekskursioonid, külastajad saavad tutvuda permikomi traditsioonidega, muinasjuttudega ja uskumustega. Lisaks  viiakse läbi komi keele näidistunnid „Ötik, kõk, kum” („Üks, kaks, kolm”).

Soome-ugri teatrimaailmas tuntust ja tunnustust saanud Permi-Komi rahvuslikus draamateatris aga etendub permikomi kirjakeele päeva puhul ka teatrifestivali „Kuldne mask“ repertuaaris olnud lavastus „Kuku, kuku käokene“. Mõnedel hinnangutel oli see lavastus Venemaa 2022/2023 hooaja üks märkimisväärsemaid lavastusi.  Näidend räägib Permi-Komi ringkonna põhjaosas asuvast Kukuška küla samanimelisest folklooriansamblist, mis tegutseb juba üle 40 aasta. Näidendis vaadeldakse läbi vanade permikomi traditsiooniliste rahvalaulude kajastuvat külaelu kogu oma ehtsuses ja rahvalikus loomulikkuses. 

Traditsiooniliselt korraldatakse sellel päeval permikomi keelne transleeritud etteütlus, kuhu oli seekord registreerinud 63 erinevat gruppi pea kõikjalt Permi-Komi ringkonnast, samuti näiteks Moskvast ja Sõktõvkarist. Kudõmkaris aga saavad soovijad ühineda etteütluse gruppidega rahvusraamatukogus, rahvuskultuuri keskuses, pedagoogilises kolledžis ja haridustöötajate kvalifikatsiooni tõstmise instituudis.

Permikomisid loendati 2021. aasta rahvaloendusel 55 786, 2010. aasta rahvaloenduse järgi oli permikomisid 94 456. Ehk siis nende arvukus on vähenenud 41 %. Viimase rahvaloenduse järgi valdab permikomi keelt 41 447 inimest, permikomi keelt emakeeleks aga peab 38 564 inimest. Veel 1989. aastal pidas permikomi keelt emakeeleks 104 715 inimest, ehk siis emakeelsete permikomide arv vähenes 66 151 inimese võrra.