Jäta menüü vahele
18.02.2023

Permikomi kirjakeele päev

17. veebruari – permikomi kirjakeele päeva tähistati Vene Föderatsiooni Permi krais kultuuriüritustega.

Permikomid on üks kõige kiiremini vähenevaid soome-ugri rahvaid Vene Föderatsioonis, vaatamata pidustustele ja tähtpäevaüritustele, mis justkui näitavad kohalike võimude tegevust permikomide rahvuslike eripärade säilitamise nimel.

Tähtpäeva staatuse sai permikomi kirjakeele päev 2010. aastal Permi krai kuberneri otsusega ja selle mõtteks on rõhutada permikomi keele säilitamise ja arendamise tähtsust ning kinnitada Permi krai riigivõimuorganite vastutust selle eest.

Pidupäeva tähtsaim sündmus leidis aset rahvuslikus draamateatris, kus esietendub permikomi keelne „Kokokkez, kokokkez, kokokkez…” („Jalakesed, jalakesed, jalakesed…”), lavastaja Tatjana Voronova. Lavastuse aluseks on Nikolai Koljada näidend „Vana maailma maaomanikud“ (fantaasiad Nikolai Gogoli ainetel). Näidend räägib abielupaarist, kes elab rahulikku ja vaikset elu – miski nagu ei rikuks seda vaikset õnne. Noor kirjanik aga jälgib nende elamist väljaspoolt ja saab aru, et selline magus õndsus ei saa kesta igavesti: sellepärast püüab ta seda jäädvustada ja säilitada.

Permikomi repertuaarile pööratakse rahvusteatris palju tähelepanu, näiteks praegu valmistatakse ette etendust “Kuku-kuku käokene“. Selle lavastuse ülesandeks on dokumenteerida reaalsete inimeste elu kajastamist permikomi pärimuslaulude varasalvedes. „Lavastuse kirjutas permikomi ainetel Darja Levinger, kes käis permikomi külades, vestles inimestega ja õppis tundma permikomi folkloori,” märkis teatri direktor Anatoli Tšetin.

Permi krai riigivõimuorganitel on tähtpäeva puhul soovitatud korraldada permikomi keelt populariseerivaid üritusi, millest valdav osa toimub koolides ja lasteaedades. Avalikkusele mõeldud üritused  aga toimusid Kudõmkaris asuvas permikomi rahvuskultuurikeskuses: 13. veebruaril leidsid aset videokonkursid „Komi – Tok“ ja „Perekonnateater“, samuti laste illustratsioonide konkurss „Olisö da völisö“.

Kudõmkaris toimub ka traditsiooniline kohalike omavalitsuste  konkurss tublimate emakeeles lugejate väljaselgitamiseks. Sotsiaalmeedia võrgustikus VKontakte korraldatakse aga permikomi keelt tutvustavate videote üleslaadimine. Rahvusraamatukogus avatakse raamatunäitused “Kõv menam dona“ – „Minu kallis emakeel“, mis koosneb põhiliselt permikomi õpikutest  ja näitus „Permikomi ringkonna raamatud – 2023. aasta juubilarid“.

21. veebruaril avatakse ringkonna lasteraamatukogus lastekirjaniku Vassili Kozlovi raamatunäitus „ Šondia vidz“ – „Päikeseline heinamaa“. Permi krai hariduse arendamise instituut ja permikomi haridustöötajate kvalifikatsiooni töötajate instituut korraldasid aga 16. veebruaril pedagoogilise foorumi teemal “Kultuuride ja põlvkondade dialoog – kodanik-patriootliku hariduse väärtus ja piirkonna emakeeleõpetajate kongress“. 17. veebruaril viidi raamatukogudes ja klubides läbi permikomikeelsed etteütlused.

Venemaa Föderatsiooni äsja avaldatud 2020. aasta rahvaloenduse andmetel on permikomisid 55 786, võrreldes 2010. aastaga on permikomide arv vähenenud 40,9% . Permikomi keelt valdas 41 447 inimest, 2010 aastal aga 63 106 inimest. Permikomi keelt pidas emakeeleks 69,5 % permikomidest.