Nõukogude Liidu ja KGB endise juhi Juri Andropoviga seotud paigad saavad Petroskoi linnas QR-koodid

Karjala Vabariigi noorteparlamendi liikmed tegid ettepaneku paigaldada QR-koodid informatsiooniga Juri Andropovist (1914-1984) paikadele, mis olid seotud tema tegevusega. Noorteparlament kogunes Karjala Rahvusmuuseumis istungile, mis sedapuhku pühendati Juri Andropovi tegevusele Karjala-Soome NSV-s aastail 1940 -1951.
Istungist osa võtnud Karjala Vabariigi parlamendi haridus-, kultuuri-, noorsoo- ja spordikomitee esimees Tatjana Tiškova märkis, et tähtis on säilitada ajaloolist mälu väljapaistvatest isikutest: “10 aastat, mis Andropov Karjalas töötas, kujundasid temast juhi“. Istungil võtsid sõna Petroskoi (Petrozavodsk) riikliku ülikooli füüsikaprofessor Valeri Kurtov, rahvusmuuseumi direktor Mihhail Goldenberg, kes rääkisid Petroskoi kohtadest, mis on seotud Andropoviga.
Kokkuvõtteks esitas noorteparlamendi esimees Nikita Novogradov ettepaneku töötada välja Juri Andropovi tegvust kajastav turismimarsruut, paigaldada selgitavad QR-koodid ja majadele joonistada temaatiline graafika.
Tulevane (1967-1982) NSV Liidu KGB (riigi julgeolekukomitee) esimees, hilisem NLKP Keskkomitee peasekretär Juri Andropov saadeti Karjala-Soome Nõukogude Sotsialistlikusse Vabariiki komsomolitööle paar kuud pärast Talvesõja lõppu 1940. aasta mais. Juunis valiti ta kohaliku komsomolikomitee esimeseks sekretäriks, 1944. aastal määrati ta Petroskoi linna kommunistliku partei komitee teiseks sekretäriks, 1947. aastal aga juba Karjala-Soome NSV Kommunistliku Partei Keskkomitee II sekretäriks, kellena töötas kuni 1951. aastani.
Petroskoisse püstitati 2004. aastal Juri Andropovi ausammas, 2024. aastal aga paigaldati Andropovi mälestustahvel Petroskoi riikliku ülikooli seinale, kes omandas selles ülikoolis hariduse.
Juri Andropov oli kindlasti üks verisemaid Nõukogude Liidu juhtivaid parteitegelasi, kelle ajal hoogustus dissidentide tagakiusamine, neid mõisteti vangi ja saadeti maalt välja. Ülekuulamistel kasutati piinamist ja fabritseeriti kohtuasju, hoogustus pealekaebamine. 1956. aastal venemeelse sotsialistliku valitsuse vastu suunatud Ungari ülestõusu ajal, mille nõukogude väed verre uputasid, oli ta NSV Liidu suursaadik Ungaris. Viimastel aastakümnetel on tema tegevust hakatud võimude poolt aina positiivsemalt hindama, nii nagu ka Stalinit või Ivan Julma. Mäletatavasti 1990ndate alguses kisti pea kõik Andropovi mälestustahvlid maha, kuid Putini võimule tulles 2000. aastast on neid taastud ja ka uusi paigaldatud.
- Граффити с изображением Андропова могут появиться в Петрозаводске. rk.karelia.ru, 22.03.2025
- ЮРИЙ АНДРОПОВ: “УЧИТЬСЯ У НАРОДА МУДРОСТИ, МУЖЕСТВУ, ЛЮБВИ К ОТЕЧЕСТВУ”. fsb.ru, 26.02. 2004