Jäta menüü vahele
20.05.2025

Komi kirjakeele ja kirja päev möödus Komimaal suurema tähistamiseta

Anbur (14.-17. sajand)

Alates 2023. aastast tähistatakse Komi Vabariigis maikuu kolmandal pühapäeval (tänavu 18.05) riiklikult komi keele ja kirja päeva. Tähtpäeva tähistamise ajalugu algab 1992. aastast, mil Komi Vabariigis hakati tähistama komi kirja päeva, sest sel aastal möödus 620 aastat komi tähestiku loomisest. Komi tähestiku anburi lõi misjonär, hilisem piiskop Permi Stefan (1340-1396), kasutades nii kreeka kui bolgari tähti, samuti komi traditsioonilisi märke. Anburi kasutas ta mitmete vaimulike tekstide tõlkimiseks komi keelde ja kindlasti võib öelda, et sellel oli mõju ristiusu levikule komide seas. Nimetus anbur tuleb komi tähestiku kahe esimese tähe an ja bur järgi. Komid on üks vanimaid oma kirjakeelega soome-ugri rahvaid. 

Riiklikku tähtpäeva aga sedapuhku laialdaselt ei tähistatud. Vabariigi juhtkond küll õnnitles elanikkonda, kuid see jäi formaalseks, piirdudes fraasidega, et vabariigis tehakse komi keele heaks väga palju ning et riik vastutab komi keele säilimise eest. Tänati ka töötajaid, õpetajaid ja keeleteadlasi, kes tegelevad komi keelega.

Komi rahvuspoliitika minister Roman Noskov pidas vajalikuks märkida, et komi keel elab ja tema kasutamine on muutunud aina kättesaadavamaks. „Internetis on 2025. aastast kättesaadav Yandex tõlge, mille abil on võimalik komi keelde ja komi keelest teistesse keeltesse tõlkida enam kui sajast maailma keelest. Samuti on käivitunud portaal, kuhu on kogutud lingid erinevatest komi keele õppematerjalidest. Samuti on internetis olemas mitmeid elektroonilisi sõnaraamatuid ja loodud komikeelne klaviatuur nii arvutitele kui mobiiltelefonile,” ütles Noskov.

Põhiliseks komi keele päeva korraldajaks oli vabariiklik laste- ja noorteraamatukogu, kus toimusid komi keelt ja kirjandust tutvustavad üritused. Suurim üritus, etnofestival „Mi komi – me oleme komid“ toimus aga Komi riigiteenistujate akadeemias, kuhu kogunesid kooliõpilased üle vabariigi.  Seal tutvustati komi kultuuri, traditsioone, tantse ja komi keelt.

Paraku vabariiklikud uudisteportaalid, samuti enamik kohalikke ajalehti komi keele ja kirja päeva kui riikliku tähtpäeva tähistamisest ei rääkinud.