Hõimukalender 2019 teemaks on”100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist”
Ilmunud on Hõimukalender 2019. Eesti Vabariigi juubeliaasta puhul keskendub see murrangulistele ajaloosündmustele sada aastat tagasi, mis lõid aluse soome-ugri rahvaste iseolemisele ja võimalused meie keelte ja kultuuride kaitseks. Eestlased, soomlased ja ungarlased saavutasid siis iseseisvuse, karjalased, komid, marid ja udmurdid said aastatel 1920 – 1921 territoriaalse autonoomia, mõnevõrra hiljem 1929. aastal said autonoomia ka mordvalased.
Eesti-, vene- ja ingliskeelse tekstiga seinakalendri illustratsioonid valis kujundaja Peeter Laurits välja materjalist, mida kasutati 25. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis toimunud hõimupäevade konverentsil „100 aastat soome-ugri iseolemist“. Fotod on pärit Kuzebai Gerdi nimelisest Udmurdi Rahvusmuuseumist, Eesti Ajaloomuuseumist, Eesti Riigiarhiivist, Mari Riigiarhiivist, Komi Rahvusmuuseumist ja erakogudest.
Kalendri materjali on koostöös konverentsi ettekandjatega kokku pannud selle peakorraldaja Jaak Prozes, kalendaarium sisaldab ka soome-ugri rahvaste rahvuslikke tähtpäevi. Tõlkijad on Alla Lashmanova ja Adam Cullen, keeletoimetaja Epp Väli.
MTÜ Fenno-Ugria Asutus annab soome-ugri rahvaste tähtpäevi, rahvakultuuri ja keskkonda tutvustavaid hõimukalendreid välja alates 1999. aastast. 2019. aasta hõimukalender on ilmunud EV100 välisprogrammi toel.
Hõimukalender on müügil Tallinnas raamatukaupluses Ateena (Roosikrantsi 6). Tartus saab seda osta Tartu ülikooli Jakobi 2 õppehoones asuvas Ariste keskusest (ruum 125 või 421). Fenno-Ugria Asutuse kaudu tellides on kalendri hind 5 eurot, tellimusi saab esitada fennougria@gmail.com või telefonil 6445119.