Heliinstallatsioon avab Hõimupäevad 2017 programmi
Muusikalisel häppeningil kõlavad ka Merle Jäägeri setukeelne laul “Kallimb vii takast“, Hasso Krulli tekstid soome-võru-eestikeelsest kogumikust “Kiviring” ja kontserdi jaoks saami keelde loodud tõlked
Hõimupäevad 2017 programmi ja kontserdisarja HELIjaKEEL 2017/2018 hooaja avaüritus on spetsiaalselt selleks puhuks loodud kontsert-installatsiooni “Kuni päike ärkab”. Esitused toimuvad pühapäeval, 15. oktoobril kell 14 Viimsi Vabaõhumuuseumis ja esmaspäeval, 16. oktoobril kell 18 Ülenurme mõisakompleksis.
Muusikalisel häppeningil kõlavad ka Merle Jäägeri setukeelne laul “Kallimb vii takast“, Hasso Krulli tekstid soome-võru-eestikeelsest kogumikust “Kiviring” ja kontserdi jaoks saami keelde loodud tõlked mida täiustab Sander Tuvikese videolooming.
Teose idee ja muusika autori Malle Maltise sõnul komponeeris ta muusikasse keeles peituva – seal on nii eesti keele intonatsioonid, setu laul kui ka saami joig. „Mind huvitavad alguspunktid, asjade ja nähtuste algallikad. Muusika üheks algallikaks on kindlasti keel, sest igal keelel on oma tempo, oma rütmid ja intonatsioonid.“ Kontsertidel saab publik neid keeli kõrvuti ja läbisegi kuulates avastada neis peituvaid rohkeid sarnasusi.
Tavapäraselt külastavad Eestit hõimurahvaste muusikud – seekord komid, udmurdid, marid, ungarlased, karjalased, liivlased ja põhjarahvaste esindajatena hant ja sölkup. Terve järgmise nädala esinevad nad kultuurikeskustes ja koolides Harjumaal, Virumaal ja Lõuna-Eestis. Omanäolisi üritusi jagub aga üle Eesti oktoobri lõpuni.
Iga aasta toob aga midagi uut. Tänavuste Hõimupäevade põhisündmused toimuvad Telliskivi loomelinnakus. Reedel, 20. oktoobril kell 12–16 toimub seal konverents „Linnaruum – oht ja väljakutse identiteedile“, laupäeval 21. oktoobril korraldatakse suur hõimupäeva kontsert kell 15–21 Tallinnas Vaba Laval. Hõimupäevade Tartu kontsert toimub pühapäeval, 22. oktoobril kell 13 Eesti Rahva Muuseumis.
Lisaks põhisündmustele saab sugulasrahvaste lauludele-tantsudele elada kaasa veel 19. oktoobril Viljandis Pärimusmuusika Aidas, Tartus Genialistide klubis 19. ja 20. oktoobril ning 18. oktoobril ka Tallinna tantsuklubi Hõimupäevade eriõhtul.
Hõimupäevade programmis on tähelepanuväärne osakaal Soomega seotud üritustel. Publiku ette astuvad saami räppar Ailu Valle ja Mari Kalkun, kes tegid ühise debüüdi suvel Tallinnas toimunud “Soome 100” suurkontserdil. Mainekas Soome etnomusikoloog Pekka Huttu-Hiltunen toob meieni runolaulude maailma. Koostöös Soome Instituudiga korraldatud esinemised salvestatakse ja tehakse hiljem internetis kättesaadavaks.
Soome juubeliaasta puhul on Hõimupäevade filmiprogrammi valitud mitmeid Soome filme. Värskematest filmidest saab näha poeetilist dokumentaalfilmi „Kuumetsa Kaisa“ koltasaami legendaarse jutuvestja Kaisa Gauriloffi ja Šveitsi kirjaniku Robert Crotteti sõprusest Teise maailmasõja ajal. Filmivaramu pärlite hulka kuulub aga Cannes´i filmifestivalil pärjatud 1952. aasta mängufilm „Valge põhjapõder“ saamidest, armastusest ja põhjapõtradest. Filmiprogrammi raames esmalinastub Eestis ka Amanda Kernelli mängufilm „Saami veri“, mis kandideerib sel aastal Euroopa Nõukogu filmiauhinnale.
Taust
Hõimupäevi tähistatakse Eestis, Soomes ja Ungaris juba alates 1928. aastast. MTÜ Fenno-Ugria Asutuse eesmärgiks on tutvustada hõimupäevi kui üldrahvalikku liikumist, millega võivad haakuda paljude valdkondade inimesed, ühendused ja asutused, et näidata üles solidaarsust sugulasrahvastega ning toetada neid oma kultuuri ja keele hoidmisel. 2011. aastast alates on oktoobrikuu kolmandal laupäeval peetav hõimupäev Eestis riiklik tähtpäev.
Fenno-Ugria pressiteade 13.10.2017