Jäta menüü vahele
02.07.2020

Fenno-Ugria puhkab juulis ja mõnuleb kindlasti ka suitsusaunas!

Suitsusaunarahvas. Foto: Andres Treial

Juulis Fenno-Ugria Asutus puhkab ja nii püsib mõnda aega puhkeseisundis ka meie kodulehe uudisvoog. Kuid postkast töötab jätkuvalt ning meile võib kirjutada ja pilte saata ikka endiselt info@fennougria.ee aadressi kaudu. Vastust nõudvate postituste puhul palume Teil varuda kannatust. 

Puhkuse puhul ja meeleolu loomiseks pakume lugemiseks ajakirjas National Geographic Eesti ilmunud artiklit (vt. allpool), mis kõneleb Lõuna-Eesti suitsusaunakultuurist, kogukonnavaimust ja sellest, kuidas hoida oma hing tervena.

Siinkohal ei saa mainimata jätta, et näiteks udmurdid hõõruvad end suve valgeima aja pühal kipantša saunas takjalehega ning loitsivad „Olgu mul jõudu nagu karul, ilu kui niidulillel“. Teeme nüüd seda meiegi, ning võtame kõik töised asjad uuesti käsile siis, kui meie jõud on tagasi ning ilu on nagu niidulilledel ja hing on puhtaks puhanud.

Kena suve kõigile!

Fenno-Ugria


Puhas hing, Lõuna-Eesti rikkus

Keegi nõgise näoga astub uksest, seljatäis sooja suitsu ühes. Suits tühi ei maksa ju midagi, aga pole see nii tühi ühti. Suitsul on õiges saunas, suitsusaunas, sama oluline roll nagu hapnikul inimese elus. Kui õhku pole, jääb elu seisma. Suitsusaunaga on sama lugu – kui suitsu pole, jääb elu seisma. Saun on elu: kohtumispaik endaga, lähedastega, kogukonnaga, esivanematega.

Suitsusauna peetakse küll siinse ilma nähtuseks, ent see on ka oluline paik suhtlemiseks ülemise ja alumise ilmaga. Nii öeldakse Lõuna-Eestis, ja nii lihtne see ongi. Kuigi, lihtne öelda, raske järgi teha. Ega suitsusauna kütmine, veelgi enam korraliku suitsusauna valmis ehitamine pole niisama naljaasi – eriti tänapäeval, mil käteosavuse ja hea tunnetusega mehi-naisi üha vähemaks jääb. Õnneks jagub veel piisavalt inimesi ja kogukondi, kes märkavad hoogu aeglustada ja lihtsat elu väärtustada, ning suitsusaunagi, Lõuna-Eesti rikkust.

Ärevatel aegadel saame kõik korraga aru, et neidsamu vanu lihtsaid teadmisi ja oskusi, mida Lõuna-Eesti suitsusaunakombestikust kuhjaga leida võib, vajame tegelikult hädasti ka nüüd, üleilmastuvas ilmas. Uudsel moel. Sotsiaalne innovatsioon ongi märksõna, mille hiljutine eriolukord meie kõigi teadvusesse tõi. Kuidas hakkama saada ootamatus olukorras, millist veel hetk enne ettegi kujutada ei osanud? Ainult loovalt ja leidlikult! Vara on hinnata uutmoodi ja kestlikuma elukorralduse märke, kuid eeldused muutuseks on loodud.

Artikkel on loetav täismahus National Geographic Eesti veebilehel  (25.05.2020)