Jäta menüü vahele
27.07.2016

Eestlased sõidavad maailma suurimale folkloorifestivalile Mehhikosse

30. juulil algab kaks nädalat kestev folkloorifestival Folkloriada, mis sedapuhku toimub Mehhiko eri piirkondades. Tegu on rahvusvahelise tähtsündmusega, mida korraldatakse alates 1996. aastast kord nelja aasta tagant.

Folkloriadat pärimuskultuuris on võrreldud olümpiamängudega spordis. Erinevalt olümpiast puudub Folkloriadal aga võistlusmoment, sest see ei ole pärimuskultuurile omane, kuid sarnaselt olümpiaga on see üks esinduslikum, suurejoonelisem ja väärikam projekt maailmas. Erinevate paikkondade pärimust toovad kokku rohkem kui 2000 osalejat ligi 60 riigist. folkloriada„Tegemist ei ole pelgalt  folkloorifestivaliga, vaid väga mitmetahulise projektiga, kus on oluline roll ka foorumitel, seminaridel, töötubadel ja näitustel, mille kaudu eksperdid ja valdkonna eestvedajad saavad tutvustada oma kogemusi pärimuskultuuri hoidmisel. Mind huvitab väga, kuidas tutvustatakse nii suurel festivalil erinevaid kultuuriruume, kuidas presenteeritakse rahvaste vaimset kultuuripärandit ja kuidas on korraldajad lahendanud igikestva küsimuse osalus versus lavakeskne programm ning kuidas kajastub pärimuse autentsus ja elujõulisus  festivali kontekstis,“ selgitab Eesti delegatsiooni juht Kati Taal.

Eestit esindavad sel korral rahvakunstiselts Leigarid ja Tallinna prantsuse lütseumi tantsuansambel Leesikad. Nende ühise kava moodustavad Eestimaa eri piirkondade tantsud, laulud ja pillimuusika. Esinemised on üles ehitatud väikeste külapidude vormis, kus pillimehed mängivad ja tantsijad tantsivad ning laulavad. Pole harv juhus, kui esinemise ajal satub ka publik nendega ühes tantsima. Nii ansambli liikmete Eesti eri piirkondade rahvarõivad kui ka nende esitatavad tantsud ja muusika peegeldavad Eesti pärimuskultuuri mitmekesisust ja individuaalsust.

Lisaks tantsijatele ja muusikutele osaleb Folkloriadal kaks käsitöölist: Liina Veskimägi-Iliste Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidust ja Anu Randmaa MTÜst Rahvarõivas. Nad tutvustavad traditsioonilist ehtimist rahvarõivastesse ja teevad klaashelmeste ja rahvusliku peakatte oubi valmistamise õpitubasid. Samuti on nad festivali jaoks valmistanud ette Eesti käsitööd ja rahvuslikke ehteid tutvustava esemelise näituse.

Folkloriadale sõidavad ka Eesti Folkloorinõukogu juhatuse esimees ja Põlvamaa rahvakultuurispetsialist Kati Taal, kes osaleb festivalikorraldajate foorumil ning koordineerib erinevate näituste Eesti osa väljapanekuid, ning Põhja-Euroopa sektori noortekodade esindaja Kaia Kärner, kelle ülesandeks on korraldada samas toimuval Noortefoorumil Euroopa päeva ning tutvustada ja teha eesti rahvamängude programmi Mehhiko lastele.

Folkloriada toimub 30. juulist 14. augustini 2016 Zacatecases ja Mexico Citys ning mitmes teises kohas üle Mehhiko. Festivali keskel, kui osalejad jaotuvad üle võõrustajamaa laiali, sõidavad eestlased Tlaxcala osariiki, kus nad annavad viie päeva jooksul kontserte ning teevad õpitubasid koos Soome naabrite ja rühmaga Saint Vincent Grenadiinidelt.

Folkloriadat korraldab rahvusvaheline folkloorifestivalide ja rahvakunsti organisatsioonide nõukogu CIOFF®. Festivalil osalemist toetavad Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Eestlaste tegemistele Mehhikos saab elada kaasa Eesti Folkloorinõukogu Facebooki lehel, kuhu osalejad on lubanud iga päev midagi postitada: www.facebook.com/folkloorinoukogu

Allikas: Eesti folkloorinõukogu pressiteade (27.07.2016)