Näitus "Loomad soome-ugri hõimurahvaste omailmas" sündis Fenno-Ugria asutuse 2025. aasta kalendri koostamise jätkuprojektina. Kogusin legende ja pärimusi, mis annavad aimu lindude ja loomade tähendustest-tähtsusest soome-ugri ilmapildis.
Näitus “Loomad soome-ugri hõimurahvaste omailmas” sündis Fenno Ugria asutuse 2025. aasta kalendri koostamise jätkuprojektina. Kogusin legende ja pärimusi, mis annavad aimu lindude ja loomade tähendustest-tähtsusest soome-ugri ilmapildis.
Alustasin loomislugudest ning lisasin teisi šamanistliku maailmatunnetuse aegadest pärit pärimusi. Ma püüdsin leida kõige vanemaid ja soome-ugri kultuure ühendavaid kilde. Neid on tegelikult väga palju, kui mitte takerduda nimedesse ja ilmselgelt uuematesse kihtidesse. Selliseks ühise põhja leidmise kaevetööks on linnud-loomad väga hea teema, just nemad on olnud meie kaaslasteks siinses kliimavööndis aastatuhandeid.
Alguses oli ürgmeri. Mere kohal oli ülemine ilm ja mere all alumine ilm. Linnutee voolas jõena ja ühendas kõiksust. Ja siis tõi ürgpart ürgmere põhjast nokatäie muda… Head edasiuurimist!
Tänan kaasamõtlejaid! Aitäh, Madis Arukask, Mush Nadii, Arvo Valton, Aivar Ruukel, Mona Johanne Hoel, Edina Csüllög, Anti Lillak ja paljud teised, et olete aidanud mul kaevuda soome-ugri rahvaste maailmatunnetusse.
Tekstide ja piltide koostamisel kasutatud Lennart Meri filme “Veelinnurahvas”, “Linnutee tuuled”, “Kaleva hääled”, “Toorumi pojad”, Marju Kõivupuu “Eesti mütoloogia algajale”, M. J. Eiseni “Eesti mütoloogia”, Art Leete “Soome-ugri saladused”, Antti Lahelma “A Touch
of Red”, Madis Arukase, Mall Hiiemäe ja paljude teiste kogutud materjale lehelt folklore.ee, ajakirjast Mäetagused, www.spiritboat.ca, taivaannaula.org, Ahto Kaasiku artikleid lehelt
maavald.ee, Eesti Kirjandusmuuseumi välja antud raamatuid jne.
Joonistanud ja kirjutanud Piret Räni | Tõlkinud Patrick O’Rourke | www.fennougria.ee