Jäta menüü vahele
18.07.2017

Andekad soome-ugri noored osalevad Eesti ETNO muusikalaagris

Eesti ETNO laager 14.-26. juulil 2015 Kõpu mõisas,15.07.2015

18.−30. juulini Kõpu mõisas toimuv XXI Eesti ETNO rahvusvaheline muusikalaager, kus osaleb ka neli noort ja säravat muusikut meie sugulasrahvaste seast, toob kokku 75 noort muusikut üle maailma. Nädala jooksul selgeks õpitud eri maade pillilugusid ja laule esitatakse üle-eestilisel tuuril ja kontsertidel Viljandi Pärimusmuusika festivalil.

Hõimurahvaste noorte talentidega saab eraldi tutvuda reedel, 28. juulil kell 17 Ingeri maja õuel soome-ugri aiakontserdil. Koos Eesti ETNO orkestriga esinetakse 22. juulil kell 13 Narva Kolledžis, 28. juulil kell 14 Viljandi pärimusmuusika festivali Kirsimäe laval ja 29. juulil kell 17 Rohelisel laval. Lisaks toimuvad Eesti ETNO kontserdid Illuka mõisas, Iisaku Meie kaupluse esisel platsil ja kell 19 Sondas Kõrtsikopli Kõlakojas ürituse “Pärimuse Pundar” raames.

Nii muusikalaagri repertuaar kui ka noorte päritolu on kirev. Tänavuses laagris osalevad lisaks meie hõimlastele Alzeeria, Austraalia, Uus-Meremaa, Kanada, Taani, Saksamaa, Belgia, Rootsi ja Inglismaa (Isle of Man, Šoti) muusikud.

 

Külalised Tatarstanist, Komimaalt, Marimaalt ja Karjalast

Laagris osalev Kaasani ülikooli etnomusikoloogiaosakonna üliõpilane udmurt Pavel Aleksandrov mängib rahvapille, lisaks on tal suurepärane lauluhääl. Komi kultuurikolledži lõpetanud ansamblijuht Kliment Komlev valdab komi traditsioonilisi instrumente. Kaks külalist on oma vanematega koos musitseerides maast-madalast pillimänguga kokku kasvanud ja kujunenud tõelisteks multiinstrumentalistideks: mari Ivan Kamentšikov samanimelisest kuulsast pereansamblist mängib mari viiulit, torupilli ja vilespille; Karjala ansambli Sattuma liige Vladislav Demini pillide hulka kuuluvad muu hulgas viiul, flööt ja Aafrika trumm.

Eelmisel aastal kutsus Fenno-Ugria haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programmi toel Eesti ETNO laagrisse noored stipendiaadid Mordvamaalt ja Udmurtiast. Suurepäraste muusikutena sulandusid nad hästi rahvusvahelise laagri kontekstiga ja nii põhineski Eesti ETNO orkestri üks menulugudest mordva rahvaviisil.

Eesti ETNO laager 14.-26. juulil 2015 Kõpu mõisas,15.07.2015
Eesti ETNO laager Kõpu mõisas 2015. aastal. Foto: folk.ee

Tänavust laagrit juhendavad eesti pärimusmuusikud Merike Paberits ja Lee Taul ning lõõtsamängija Pablo Golder Belgiast, kitarrist Richard Holzmann Saksamaalt ja löökpillimängija Tobias Karlehag Rootsist.

Eesti ETNO on rahvusvaheline muusikalaager noortele vanuses 16.−30. eluaastat, kus kuulmise teel õpitakse eesti ja muude maade pärimusmuusikat, toimuvad tantsu- ja lõkkeõhtud, väljasõidud, üllatuskülalised ja esinemised. Eesti ETNO on saanud alguse 1997. aastal ja on osa rahvusvahelisest organisatsioonist Jeunesses Musicales International (JMI).

Rohkem infot rahvusvaheliste ETHNO laagrite kohta leiab siit: http://www.ethno-world.org/
Facebook: www.facebook.com/EthnoEstonia

Koduleht: folk.ee/opistu/eesti-etno