Jäta menüü vahele
02.09.2020

Algab 13. rahvusvaheline Hiite kuvavõistlus

Algab rahvusvaheline Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid hiitest ja teistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on väärtustada
põliste väepaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende seisund ning suunata inimesi pühasid paiku külastama ja hoidma.

13. korda toimuva võistluse teema on looduslikud (mitte ehitatud-rajatud) pühapaigad: hiied, pühad mäed, puud, kivid, veekogud jm looduspaigad. Sellistes kohtades käisid juba meie esivanemad palvetamas, ravimas, ande jätmas, nõu pidamas, ennustamas jm kombetalitusi täitmas. Oodatud on nii Eestis kui ka mujal maailmas jäädvustatud ülesvõtted. Hõimurahvastele mõeldes toimub võistlus tänavu lisaks eesti keelele ka vene ja soome keeles.

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot ja kuni 16-aastaste auhind 200 eurot. Lisaks jagatakse eriauhindu teemadel: hiis, püha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, pärimus, saared jm.

Uuendusena saab tänavu võistlusele saata ka liikuvaid kuvasid ehk kuni pooleteise minuti pikkuseid videoid. Fotosid ja videoid saab võistluse leheküljel üles laadida kuni 15.10.2020.

Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on looduslikud pühapaigad inimkonna ning ka Eesti vanimad looduskaitsealad. Looduslikke pühapaiku leidub paljudel põlistel rahvastel ning nendega seotud traditsioonid moodustavad olulise osa soome-ugri rahvaste pärandist.

Eestis on teada ligikaudu 800 suuremat maa-ala hõlmavat hiiepaika, mitu tuhat püha kivi, puud ja veekogu ning sadu ristipuid. Enamik meie pühapaiku on ohustatud ja kadumas unustamise ja majandustegevuse, eriti aga ohjeldamatu metsaraie tõttu. Eesti suurimad ja tuntuimad pühapaigad on Võhandu Pühajõgi, Otepää Pühajärv, Tamme-Lauri tamm, Saula Siniallikad, Panga pank, Kaali Pühajärv, Lehmja hiietammik jt.

Vaata lisaks:
Võistluse lehekülg
Võistluse plakat
Looduslike pühapaikade kaart
Soovitusi looduslike pühapaikade pildistamiseks ja sadakonna pühapaiga kirjeldused leiab raamatust “Pühapaikade teejuht”, Ahto Kaasik 2017,
2019.
Looduslike pühapaikade õppematerjal Hiiekoolide lehel
2008-2019. a kuvavõistlused: www.maavald.ee/kuvavoistlused

Hiite kuvavõistluse korraldaja on Hiite Maja sihtasutus. Toetajad ja abilised: Eesti Kultuurkapital, Fenno-Ugria, Eestimaa Looduse Fond, Eesti Rahvaluule Arhiiv, Võru Instituut, Taivaannaula, The Sacred Natural Sites Initiative, Kehrwieder, Roheliste Rattaretked, EestiPärimusmuusika Keskus, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool, Tihuse hobuturismi talu, Tagavälja talu, Alar Krautmani Terviseakadeemia, KSV Ekspert OÜ, Viru Folk, Siniallika Trahter, Eesti Paberi- ja Trükimuuseum, meestelaulu selts LüüTürr, Eesti torupillimängijad,
Maavalla Koda, vabatahtlike koostööring Hiiepaik ning MTÜ Põline Pere.

Lisainfo:
Ahto Kaasik
Tel 56686892
ahto@hiis.ee
www.hiis.ee

Allikas: Hiite Maja pressiteade (1.09.2020)