Nikolai Anisimov ja Eva Toulouze lõunaudmurdi noorte initsiatsiooniriitustest
Varkled-Bodjas toimuvad kevaditi initsiatsioonirituaalid, mis mujal nii puhtal kujul enam aset ei leia: teismelised poisid saavad külakogukonna silmis meheks ja tüdrukud naiseks.
Varkled-Bodja on omapärane udmurdi küla, mis asub Tatarstanis, Udmurdimaa piir ei ole sealt kaugel. Omapärane on küla selle poolest, et seniajani ei ole valdav osa külaelanikke ristiusku või islamiusku vastu võtnud, vaid on jäänud ustavaks oma traditsioonilistele usukommetele. Võimalikuks on see osutunud just sellepärast, et kohaliku administratsiooni tatarlased on sellise tegevuse ees, mis läks vastuollu ateistliku Nõukogude riigi usupoliitikaga, silma kinni pigistanud. Meie käisime Varkled-Bodja külas 2017. aasta aprillis, et tutvuda kevadrituaalidega.
Loe artikli täispikka versiooni ajalehes SIRP siin.
Artikli autorid: Nikolai Anisimov ja Eva Toulouze
Rituaalidega saab tutvust teha Eesti Rahva Muuseumi näitusel „Ajanihe“, mis avatakse 21. märtsil Tallinna ülikooli aatriumis. Fotodel tutvustatakse initsiatsiooniriitusi võrdlevalt 1993. ja 2017. aastal. Näituse avamisele tulevad ka mõned Varkled-Bodja elanikud ja esitavad 21. märtsil kell 19 Tallinna Muusikamajas oma laule.
Lähemalt näituse kohta saab lugeda SIIN.
Lähemalt Varkled-Bodja küla ansambli Invis kontserdist saab lugeda SIIN.