Soome-ugri kultuuripealinn 2019 valitakse 8. aprillil Obinitsas
Pühapäeval, 8. aprillil selgub Obinitsas, kellest saab järgmine, 2019. aasta soome-ugri kultuuripealinn. Hõimupealinna tiitlile konkureerib seekord kolm soome-ugri asulat: permikomi küla Arhangelskoje, mari küla Šorunža ja ungari linn Zirc.
Soome-ugri kultuuripealinna 2019 valimine toimub kahes osas: laupäeval, 7. aprillil kell 15–17 esitletakse Seto Ateljee-Galeriis kandidaate ning 8. aprillil kell 12 hõigatakse sealsamas välja soome-ugri kultuuripealinna 2019 nimi, millele järgneb pressikonverents konkursi võitja ja korraldajatega (12:30 –13:00).
Siiani on soome-ugri kultuuripealinna tiitlit kandnud Udmurdi küla Bõgõ (2014), Setomaa küla Obinitsa (2015), Ungari küla Iskaszentgyörgy ja Veszprémi linn (2016) ning Karjala küla Vuokkiniemi (2017). Kultuuripealinna tiitel on aidanud tugevdada kohalikke kogukondi ja pakkunud neile uusi arenguvõimalusi. Programm on pälvinud positiivset vastukaja nii soome-ugri maailmas kui ka laiemalt, näiteks nimetas ÜRO põlisrahvaste õiguste eriraportöör Victoria Tauli-Corpuz seda eeskujuks põlisrahvaste kultuuriliste õiguste edendamisel.
Soome-ugri kultuuripealinna 2019 valib sõltumatu žürii koosseisus Nina Beljajeva (Bõgõ küla), Jelena Pljujko (Vuokkiniemi küla), Kauksi Ülle (Obinitsa küla), Marija Launonena (Sukukansojen Ystävät ry, Soome) ja Käbi Suvi (MAFUN / Fenno-Ugria Noored).
Soome-ugri kultuuripealinnad on soome-ugri rahvaste noorteühenduse (MAFUN) ja Põlisrahvaste Arengu Keskuse MTÜ ühine ettevõtmine, mis algatati 2013. aastal. Kultuuripealinnade programmi eesmärk on tõsta teadlikkust uurali rahvastest ja keeltest, tugevdada soome-ugri ühtsust ja hoogustada kohalikku arengut soome-ugri maailmas.
Soome-ugri kultuuripealinna 2019 konkursi korraldamist toetab Hõimurahvaste Programm ning kultuuripealinna valimine 7.–8. aprillil Obinitsas on osa #EV100 sündmuste ning II soome-ugri külade foorumi programmist. Mõlema päeva üritused on avatud kõigile huvilistele ning osavõtt on prii.
Lisateave:
Oliver Loode
MTÜ Põlisrahvaste Arengu Keskus
Tel. +372 513 2992
oliver.loode@uralic.org