19.00 – pärimusmuusika kontsert Merema (ersa), Magos ja Bori Fekete (ungari)
L 19.10.2019 hõimupäev Eesti Rahva Muuseumis
12 – Lavastus „Jumalad on maal!!!“, teatrisaalis, B-sissepääs
13.30 – Film „Elavalt maetud“, Maailmafilmi saalis, A-sissepääs, TASUTA
14.00 – Film „Läbi vepsalaste maa“ Maailmafilmi saalis, TASUTA
14.00 – Naiskoori „Domina“ kontsert silla-alal, TASUTA
15.00 – Hõimupäeva pärimusmuusikakontsert, Hurda saalis, TASUTA – Külla on oodata ehedaid folklooriansambleid Komi- ja Marimaalt, udmurte esindab noor andekas pillimees Pavel Aleksandrov Tatarstanist. ERMi hõimupäevale on tulemas ka Eesti folkloorifestivalide armastatud esineja, ersa naistelauluansambel Merema ning ungari mainekas rahvamuusikakollektiiv Magos. Saame esindab legendaarne joiguja Wimme Soomest koos Tapani Rinnega. Esinevad mari, ersa ja udmurdi folklooriansamblid ning pärimusmuusikud: ersa Merema, ungari Magos ja Bori Fekete, marid Jorga Katše ja Polina Italjeva, komi Jugõdlan’, udmurt Pavel Aleksandrov.
18.00 – Wimme ja Rinne kontsert, silla-alal – kontserdil kohtuvad kütkestavad iidsed saami joiud ja läänemaailma muusikakultuur. Joig on muusikaline väljendusstiil, mida viljelesid vanad saami hõimud. Wimme Saari on üks maailma kuulsaim joiguja. Tapani Rinne on soome elektron-jazz muusik, kes on tihti lava jaganud folkmuusikutega. Koos on Saari ja Rinne avaldanud mitu albumit, mis sisaldavadki kaasaegset joigi-muusikat. Saari joigub loodusest, selle elementidest ja loomadest, Tapani paneb selle omapärasesse ja rütmikasse technolikku vormi. Saari ja Rinne koosmusitseerimises väljendub üheaegselt nii müstika kui ka rõõm ja loovus.
P 20.10.2019 Tallinna Vaba Laval (Telliskivi 60a/9)
uksed avanevad kell 15
kell 16 -18.30 pärimusmuusikakontsert
Kell 19 saami muusik Wimme
Külla on tulemas ehe folklooriansambel Jugõdlan’ Komimaalt ning armastatud mari rahvamuusikud Jorga Katše ja Polina Italjeva. Udmurte esindab noor mitmekülgne pillimees Pavel Aleksandrov Tatarstanist. Kontserdil esinevad ka Eesti folkloorifestivalide sagedane külaline, ersa mitmehäälset laulukultuuri tutvustav naisteansambel Merema ning ungari traditsiooniline rahvamuusikaansambel Magos koos noore andeka lauliku Bori Feketega. Põhjala tundrate hääli vahendab kuulajale legendaarne saami muusik, saami traditsioonilise joiu tuntuim tänapäevastaja Wimme Soomest. Tartus esineb koos Wimmega ka Tapani Rinne. Külalisi tervitavad Eesti ja kohalike soome-ugri rahvaste seltside folklooriansamblid. 2019. aasta on ÜRO poolt kuulutatud rahvusvaheliseks põliskeelte aastaks. Ka tänavused hõimupäevad on pühendatud põliskeelte aastale ja toovad meie hääbumisohus ja ohustatud sugulaskeeli rohkem nähtavale-kuuldavale. Maailmas kõneletavast 7000st keelest on ohus rohkem kui kolmandik ehk 2680.
Toetajad
Eesti Kultuurkapital, HTM hõimurahvaste programm, Tallinna kultuuriamet, Tartu linn, Ungari Insituut/Balassi Instituut, NKA (Ungari Kultuurkapital), Soome Suursaatkond.
Koostööpartnerid
Eesti Rahva Muuseum, Folkloorinõukogu, Tallinna ülikool, BFM, Eesti Keele Instituut, Eesti Kirjanike Liit, Kammermuusikud, Eesti Pärimusmuusika Keskus, ToomteaterHõimupäevad 2019 kuuluvad CIOFF rahvusvaheliste folkloorifestivalide nimekirja ning on pühendatud ÜRO põliskeelte aastale.
Soome-ugri sündmustesarja traditsioonilised pärimuskontserdid teeb eriliseks aeg, milles me elame. Anne Türnpu lavastatud kontsertkava “Kiri kodukanti” kõlab laupäeval Tallinnas, Vaba Laval ja pühapäeval Tartus, Eesti Rahva Muuseumis.
Soome-ugri sündmustesari Hõimupäevad 2022 kannab sel aastal teemapealkirja "Sild üle aegade". Peasündmused toimuvad oktoobrikuu kolmandal nädalal ja kulmineeruvad 15. oktoobril Tallinnas toimuva kireva kontsertkavaga. Piletimüük on alanud.