Põhjapõdrakasvatajate häälekandjat nimetati Ameerika Hääleks
Pärast pikaajalist vaikust on Jamali-Neenetsi autonoomses ringkonnas valitsuse ja põhjapõdrakasvatajate vaheline vastasseis taas hoogustunud. Piirkonnas ringsõitu tegev Jamali põlisrahvaste ameti direktori asetäitja Renat Pjak kutsub ignoreerima kahtlaseid MTÜsid, kes kaitsevad põlisrahvaste huve ja nimetas nende peamist häälekandjat Tundra Hääl Ameerika Hääleks.
Ilmselt pidas Pjak silmas asjaolu, et seltsi Ühtne Jamal alles süüdistati välisraha saamises, samuti seostes Greenpeace´i ja fondiga Batani.
“Kui vaadata nende asutamisdokumente siis tuleb välja, et nad on registreeritud Moskvas, nende asutajatel ei ole mingit seost Jamaliga. Sotsiaalvõrgustikes tekib igasuguseid grupeeringuid, kellel on oma kodulehekülg, näiteks Tundra Hääl. Kui nad tõepoolest töötaksid, aga nad kritiseerivad kõiki ja kõike, ükspuha milliseid põlisrahvaste õigusi puudutavaid üritusi. Ütlen ausalt, et Tundra Hääle taga ei ole kuulda tundraelanikku, vaid Ameerika Häält,” ütles Pjak ajalehele Krasnõi Sever.
Kodulehe Tundra Hääl administraatorid said Pjaki väljaütlemiste peale väga pahaseks ja kirjutasid, et kui lahendataks põlisrahvaste probleeme siis ei tekiks mingeid gruppe.
Põliselanike esindajate ja regiooni juhtide vastasseis algas juba 2016. aastal, kui pärast Siberi katku puhangut loodi sotsiaalvõrgustikus grupp, mille liikmed hakkasid kirjutama põliselanike probleemidest. Eelkõige nõudsid põhjapõdrakasvatajad, et ei vähendataks põhjapõtrade arvu. Võrgustikus ilmunud materjale hakkas aktiivselt kasutama kohalik ajakirjandus. Pärast seda süüdistasid võimud Tundra Häält infosõja korraldamises ja regiooni poliitilise olukorra destabiliseerimises.
Allikas: Паблик ямальских оленеводов назвали «голосом Америки» (finugor, 24.01.2018)