Fenno-Ugria suvekool Narva-Jõesuus hõlmas ka ingerlaste laulupeo ja ESTO sündmused Narvas

Narva-Jõesuu hotellis Liivarand toimunud Fenno-Ugria IV suvekool keskendus Ida-Virumaa soome-ugri pärandi teemadele ja oli ühendatud Narvas toimunud ESTO festivali sündmuste külastamise võimalusega 28.-29. juunil.
Pärast soome-ugri lipu heiskamist 28.juunil esines nõunik Jaak Prozes teemal „Mida me teame Venemaa soome-ugri rahvastest praegu, mis nad teevad ja milline on olukord?“. Ettekannet kommenteeris lühidalt komi päritolu Anna Kuznetsova, kes on viimasel ajal külastanud oma lähedasi Venemaal.
Kunstnik ja õppejõud Kärt Summatavet käsitles oma ettekandes eriti läbi Kaljo Põllu pärandi soome-ugri teemasid ja sümboleid kunstis ja kuidas soome-ugri teemade mõtestamine oma loomingus on seotud rahvusliku iseolemise julgusega.
Tartu Ülikooli tippkeskuse “Eesti Juured” juht, arheogenoomika professor Kristiina Tambets rääkis soome-ugri rahvaste kujunemisloost ehk sellest, kust me tuleme ja kuidas on DNA-uuringud edenenud (vt „Soome-ugri rahvaste kujunemislugu, ehk kust me tuleme ja kuidas on DNA- uuringud edenenud“). Jäi kõlama, et geneetiline sugulus on ennekõike seotud geograafilise lähedusega, aga ka rahvaste rändamisega.
Politoloog Rein Taagepera jagas oma sõnavõtus „Minu soome-ugri meenutusi ja mõtisklusi“ mälestusi 1990ndatest, mil ta Tartu Ülikooli õppejõuna õpetas Venemaalt tulnud soome-ugri üliõpilasi. Ühtlasi meenutas ta oma raamatu “Soomeugri rahvad Venemaa Föderatsioonis” (Ilmamaa, 2000) sünnilugu.
Eestimaa Rahvuste Ühenduse president Natalia Ermakov ja samal ajal Narva-Jõesuus toimunud soome-ugri juurtega noorte mängude laagri osalejad rääkisid, kuidas ühendada minevikku tulevikuga läbi mänguloome, samuti esitlesid mänge, mida nad laagrisoleku vältel kavatsesid luua. Noorte esituses ka kõlasid Eesti poplood, samuti klassikalised kitarripalad.
Tiheda päeva lõpetuseks toimus Anti Lillaku juhtimisel arutelu „Soome-ugri liikumise ja koostöö tulevikku puudutavad küsimused Eesti poolt vaadatuna“. Kuigi läbikäimine Venemaa Föderatsiooni soome-ugri rahvastega on Venemaa agressiooni tõttu Ukrainas ja sellest tuleneva riikidevahelise kultuurisuhtluse katkemise tõttu soikunud, jäi kõlama mõte: “Ärme tõmba veel juhet välja!”.
Suvekooli teisel päevl 28. juunil toimus Narva-Jõesuu ja Vaivara kandi ekskursioon, mida juhtisid ajaloolane Madis Tuuder ja Vaivara Sinimägede muuseumi giid Ivika Maidre. Suvekooli osalejad said põhjaliku ülevaate Sinimägede lahingutest 1944 suvel II Maailmasõja päevil ning Narva jõel olnud 20. eesti SS-vägede diviisi vastupanust edasitungivale nõukogude armeele.
Pärast ekskursiooni liituti Narva-Jõesuu Heledas pargis toimunud ingerisoomlaste laulu- ja tantsupeoga.
28.06 avati Tartu ülikooli Narva kolledžis 3 päevaks Piret Räni hüpiknäitus, mis oli valminud “Hõimukalender 2025” põhjal. Näituse avamisel osalesid ka parajasti kolledzhis ESTO raames kogunenud noorte kakskeelsuse konverentsi külalised, sealhulgas väliseesti päritolu noored, samuti Narva linnapea Katri Raik ja ülikooli kolledži juhtkond.
Fenno-Ugria asutuse esindus käis ka Narva ESTO avamisel: osaleti rongkäigus Narva Raekoda-Narva linnus, samuti väliseesti muusika diskol “Salakõrts” Vabal Laval ning 29. juunil toimunud missal ja Cyrillus Kreegi “Reekviemi” esitusel Narva Aleksandri kirikus.





Vt. kõiki FOTOSID.
Lisainfo:
Jaak Prozes
jaak.prozes@fennougria.ee