Marimaal toimus Peledõš pairem – Lillede pidu

28. juunil toimus Mari El Vabariigi pealinnas Joškar-Olas maride suurpidustus Peledõš pairem (Lillede pidu). Sellest võttis osa enam kui 53 tuhat inimest, kes esindasid 15 Venemaa Föderatsiooni regiooni. Tegemist on suurima Venemaa soome-ugri rahvaste pidustusega, millest on kujunenud vabariigi visiitkaart.
Peo raames toimus kogu linna läbiv rongkäik, millest võtsid kõigi vabariigi rajoonide esindused ja parimad folklooriansamblid. Muidugi oli kohal kogu vabariigi juhtkond ja mari rahva liidrid, kes marssisid rongkäigu eesotsas. Rongkäigust osavõtjad liikusid Mari rahvusteatri ees asuvale Lenini väljakule, kus peeti kõnesid, tervitati ja esinesid parimad kollektiivid. Edasi järgnesid pidustused Mari pargis, kus jätkus folklooriansamblite kontsert, peeti rahvuslikke spordivõistlusi ning tutvustati mari käsitööd ja pakuti mari rahvustoite.
Peledõš pairemi, toonase nimetusega Joškar peledõs pairemi ehk Punaste lillede peo traditsioon sai alguse 1920. aastal Sernuri külast, kus seda esimest korda korraldas mari kirjanik ja õpetaja Aleksandr Konakov. Pidu oli nõukogude alternatiiviks maride hiliskevadisele usulisele pidustusele Semõk, millega tänati loodust ja paluti head saaki. Uue peo eripäraks said punased lipud, loosungid ja miiting. 1923. aastal võeti vastu otsus, et Joškar peledõs pairem saaks Mari autonoomses oblastis rahvuslikuks revolutsiooniliseks tähtpäevaks ning seda hakataks tähistama neljapäeviti, mis oli traditsioonilise Semõki tähistamise päev. Uue punase tähtpäeva tähistamisega tuli kaasa kogu mari rahva eliit, mitte ainult oblasti juhid, aga näiteks ka heliloojad, kirjanikud ja näitlejad. 1930ndatel pidustus aga keelati; 1965. aastal traditsioon taastati, kuid sõna joškar (punane) kaotati. Muutus ka tähistamise aeg, milleks nüüd valiti juunikuu kolmas pühapäev – selleks ajaks pidid vabariigis olema lõppenud kevadised põllutööd. 1996. aastal otsustati hakata tähistama Peledõš pairemi 12. juunil, mis on Venemaa päev, kuid 2009. aastal kinnitati selleks juuni kolmas laupäev. Paraku, nagu näha, nihkus tänavu tähtpäeva tähistamine koguni neljandale laupäevale, mis seadusega fikseeritud tähtpäeva puhul on kummaline.